Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <A Föld felszínén> a dombnál magasabb, terjedelmesebb és rendsz. meredekebb lejtőjű kiemelkedés; anyaga többnyire kőzet. Meredek, sziklás hegy; a hegy csúcsa; a hegy gerince ←; a hegy lába, lejtője, oldala, orma, teteje; a hegy pipál ←; a hegyekben él: hegyes vidéken, hegyek között él; a hegyen lakik; hegynek → alá; hegynek fel (fárasztóbb az út); hegyről lefelé; hegyet mászik. Vasárnap a hegyeket járja. Legmagasabb hegyünk, a Kékes, meghaladja az ezer m-t. Szóláshasonlat(ok): áll, mint (a)→ szamár a hegyen. □ Berkek, hegyek, völgyek, mindenütt | zöngenek sokféle madárszókkal. (Balassi Bálint) Isten veled, te völgy, ti zöld hegyek! (Eötvös József) A hegyre néztem s láttam, hogy gerince | már a csillag fényébe öltözött. (Babits MihályDante-fordítás) || a. (népies, bizalmas) Szőlőhegy. (tréfás) A hegy leve: bor; kimegy a hegybe. Szüretelnek a hegyen. Pincéje van a hegyen. □ A többi asztalnál együtt és szerteszét, Vidám paraszt legények itták a hegy levét. (Garay János) Hangos lett az egész hegy a szüretelők dalától, jókedvű kurjongatásaitól. (Mikszáth Kálmán)
2. (átvitt értelemben) Vminek felgyűlt v. felhalmozott nagy tömege; nagy halom, rakás. □ Heggyé emelkedett már a török holttest. (Petőfi Sándor) Elpanaszolták, keresetlen szavakkal, száz meg száz év óta hegyekké nőtt méltatlanságaikat. (Jókai Mór)