Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
I. határozószó hamarabb v. hamarább, (népies) hamarébb
1. Kevés időt felhasználva; rövid idő alatt; gyorsan. Hamar elkészül; hamar végez ← vkivel. Erre közelebb, arra hamarabb. Sok kéz hamar kész. Hamarább utolérik a hazug embert, mint a sánta kutyát. □ Nosza hamar ő is gyúrt egy hógalacsint. (Mikszáth Kálmán)
2. <Az ismert, a szóban forgó cselekvés, esemény után> rövid idő múlva, késedelem nélkül; hamarosan. Elment, de hamar visszatért. □ Hamar a legszebbik tinómat! (Gárdonyi Géza) || a. <Általános érvényű kijelentésben:> hajlamosságánál fogva, általában mindjárt (könnyen). Hamar nevet, sír; hamar megharagszik; hamar felejt. Hamarább jár a nyelve, mint az esze. Kicsi csupor hamar felforr. □ Meglakoltok ti ezért, S megtudjátok: mi az olyan férfiak boszúja, kik Hamar bőszek. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
3. Korán. Vendégem volt az este, de hamar elment. □ Járjunk el a sirhoz Olvasztani róla könnyel a havat, Tán igy hamarább jön az enyhe tavasz. (Arany János) Itt se esik ilyen hamar hó minden esztendőben! (Móricz Zsigmond)
4. (ritka, régies) Hamarább: inkább, előbb (4). □ Így előttem kinek fegyverem a hité, | Nem Cáto képe leng hamarább a Cidé. (Arany János)
II. melléknév (régies) Gyorsan járó, működő, hirtelen történő; gyors. Hamar munka ritkán jó. □ Áldott szép Pünkösdnek gyönyörü ideje, | Az jó hamar lovak is csak tebenned vigadnak. (Balassi Bálint) Hamar követje a tavasznak, Hímes pillangó, idvezlégy! (Csokonai Vitéz Mihály)