Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Az élő szervezet, főleg az emberi szervezet életműködésének végleges és teljes megszűnése; meghalás. Csendes halál; → erőszakos halál; (régies) fekete halál: kolera, pestis; hirtelen halál; → hősi halál; korai halál; → könnyű halál; rút, szép halál; → szabadító halál; → természetes halál; a halál angyala ←; halál fia ←; a halál kapuja ←; a halál küszöbén; halála órájában; a halál pillanatában; → élet-halál kérdése; → élet-halál ura; élet és halál v. élet-halál között → lebeg; → hatvan és a halál közt; beáll a halál; → eléri a halál; vkinek a halála a fejére → száll vkinek; a halál révén ← van v. áll; → követ vkit a halálba; halálba → süllyed; halálig (kitart vki, vmi mellett): a) a halál bekövetkezéséig; b) (átvitt értelemben) a végső lehetőségig, körömszakadtáig; halálán → van; → elkészül a halálra; → életre, halálra; vmilyen halált → hal; halálát → leli; halált → okád; → várják a halálát; a halállal → küzd; → viaskodik a halállal; a halállal → vívódik; (szójárás) egy → életem, egy halálom. Szóláshasonlat(ok): bizonyos v. biztos, mint a halál: kétségtelenül b. □ Óh halál, a szelid álomnak testvére! (Csokonai Vitéz Mihály) Gyertyaláng egész világunk, Egy fuvallat a halál. (Kölcsey Ferenc) Ne ily halált adj, istenem, Ne ily halált adj én nekem. (Petőfi Sándor) És ez így megy mindörökkön Így ölelkezik | a földön Születéssel a halál. (Vajda János) A halál gyors és jótékony. (Móricz Zsigmond) || a. Az a tény, hogy vki meghalt; haláleset. □ Rossz, beteges krumpli ha terem, sok halál van. (Mikszáth Kálmán)
2. Kivégzéssel járó büntetés, kivégzés; halálbüntetés. → Golyó általi halál; → kötél általi halál; halál reá! v. Halál a fejére!: ki kell végezni! meg kell ölni!, öljétek v. öljük meg!; halálra ítél vkit; halálra ítélt rab; halált mond ki (→ kimond) vkire v. vkinek a fejére; halált mond rá. □ "El kell fogni Toldit! halál a fejére!" (Arany János) || a. Halálra ítélt beteg: olyan b., akinek felépülésére, meggyógyulására nincs remény; gyógyíthatatlan b.
3. Végveszedelem, halálos veszedelem. A halál torka ←; halálba → küld; a halálba → megy; visszaránt vkit a halál torkából ←. □ [Toldi] a halálból Lajost kiragadta. (Arany János) Tíz jó évig a halálban, Egy rossz karddal száz csatában. (Ady Endre)
4. (átvitt értelemben) Vminek megszűnte, pusztulása, elévülése. A természet halála; nemzetek, népek halála; eszmék, kultúrák halála. □ Vagy jőni fog, ha jőni kell, A nagyszerű halál, Hol a temetkezés fölött Egy ország vérben áll. (Vörösmarty Mihály) Még nincs itt az évnek a halála, még zöldül valami! (Jókai Mór) || a. (átvitt értelemben) A pusztulásnak, be nem következésnek, elévülésnek az okozója. A késedelmeskedés az ügy sikerének a halála. □ A tett halála az okoskodás. (Madách Imre) || b. (átvitt értelemben, ritka) Vmely személy bukásának, kudarcának, belső összeomlásának okozója. Ez az utolsó intézkedés volt a halála. □ Féltem, hogy a felelet halálom lesz. (Csiky Gergely)
5. A halál (1) megszemélyesített alakja, amelyet rendsz. kezében kaszát tartó csontváz képében ábrázolnak. A halál csontkeze ←; a halál kaszája ←; a halál trónusa ←; vmibe → beleszól a halál; szemét v. száját (örökre) → bezárja v. lezárja a halál; → elviszi a halál; → elragadja a halál; → legyőzte a halál; a halál lekaszál ← vkit; → arat a halál; → kaszál a halál; → szembenéz a halállal. Szóláshasonlat(ok): olyan v. olyan sápadt, mint a halál: nagyon leromlott állapotban van, nagyon sápadt. □ Ezer felé bús harcmező a hon, Arat rajt a halál irtóztatón. (Petőfi Sándor) Azt hittem, hogy maga a Halál [jelent meg] és csak azért öltötte magára a sok ruhát, hogy undok csontvázát fel ne ismerjük. (Kuncz Aladár)
6. (átvitt értelemben, bizalmas, túlzó) Halála vkinek vmi: a) rendkívül leverő, szinte megsemmisítő hatással van rá vmi; b) bosszantja v. untatja vmi. Az a halálom, ha ellentmondanak.
7. Halálra: a) annyira, hogy vki belehal; halálra → sebzett; halálra → gázol; halálra éheztet, kínoz, gyötör vkit; halálra sújt vkit: agyonüt vkit; b) (túlzó) rendkívül nagymértékben; halálra bosszant vkit; halálra dolgoztat vkit; halálra → hűl; halálra ijed, rémül; halálra búsulja magát; halálra mérgelődi magát; halálra neveti magát; halálra → rémít; halálra → rémül; halálra → sápad; halálra → szörnyed; halálra → válik. □ Micsoda muris egy dolog Halálra kacagták magukat. (Kosztolányi Dezső) || a. Halálra keres vkit: a) vkit keres, hogy megölje; b) (túlzó) izgatottan, sürgősen mindenütt keresi. || b. (átvitt értelemben) Halálra vált: életveszélyes helyzetben az ijedelemtől halálsápadttá vált <személy, arc>. Halálra vált arc; halálra váltan.
Szólás(ok): ugat (belőle) a halál kutyája: a) (népies) közeli halálát sejtetőn, hosszan elnyújtva köhög; b) (tréfás) erősen köhög; (népies, tréfás) jó volna halálnak v. halál postájának: nagyon lassú, mindennel késik. Közmondás(ok): halál ellen nincs orvosság: egyszer mindenkinek meg kell halnia.