HAJSZÁL főnév
Az emberi fejet fedő hajnak egy külön szála; egy szál haj.
Egy hajszál van a ruháján. Kitépdesi az ősz hajszálakat. Van olyan műszál, amely tízszer, sőt hússzor vékonyabb, mint a hajszál. Szóláshasonlat(ok):
vékony, mint a hajszál: rendkívül v. □ A föld megőszült: Nem hajszálanként, mint a boldog ember, Egyszerre őszült az meg. (Vörösmarty Mihály) János
halántékán, a fekete közt, ősz hajszálak csillognak. (Nagy Lajos)
- 2. (átvitt értelemben) <Rendsz. állandósult szókapcsolatokban.> Vminek igen csekély mértéke; nagyon kicsi, nagyon kevés. Csak egy hajszál a különbség; egy hajszálon múlik el (→ elmúlik); egy hajszálon v. (ritka) egy hajszálba múlik; (egy) hajszálon → múlik, hogy nem
; (csak) egy hajszál híja, hogy
; (egy) hajszál híján ←; egy hajszállal (vékonyabb, idébb stb.): egy kicsit, egy cseppet (v, i. stb.). Egy hajszállal (sem) szebb, jobb, nagyobb, több. □ [Petőfi] gratulál nekem, hogy a "Zsidó fiú" mint egy hajszál híján nyertes, dicséretre méltattatott az Akadémia által. (Jókai Mór) Maradnak a régi állapotban, egy hajszálat nem változott az életük. (Móricz Zsigmond)
- 3. (átvitt értelemben) Hajszálra: egészen pontosan. Hajszálra eltalál vmit; hajszálra így, úgy; hajszálra ilyen, olyan. || a. (átvitt értelemben) (Egy) hajszálra se(m): egy cseppet sem, egyáltalán nem. Hajszálra sem tér el vmitől.
- Szólás(ok): hajszálon függ: kevés hiányzik vminek a bekövetkezéséhez, megvalósulásához v. megsemmisüléséhez; nagyon kicsi híja van. Ld. még: ég, meggörbül.
- Szóösszetétel(ek): 1. hajszálecset; hajszáledény; hajszálgyökér; hajszálirtás; hajszálirtó; hajszálrepedés; hajszálvég; 2. paraszthajszál.
- hajszálnyi.