Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Manapság főleg gépi erővel hajtott nagyobb vízi közlekedési eszköz. Folyami, kereskedelmi, motoros, tengeri, tengerjáró, vitorlás hajó; a hajó bordái, fara, fedélzete, kormánya, oldala, orra, tatja, teste; a hajó törzse ←; a süllyedő hajó utasai; a hajó cirkál, horgonyt vet, kifut a tengerre, kiköt, léket kap; a hajó szelet → fog; a hajó vesztegel, zátonyra fut; hajón v. hajóval utazik; hajóra rak vmit; hajóra száll, ül; a süllyedő hajóról menekülő → patkányok; a hajót vízre bocsátják. A hajó átszeli az óceánt. □ Pestnek tornyait tekintem S a száz hajókat rengető Dunát. (Berzsenyi Dániel) Alkonybíborban úszik a hajó. | A tenger keble álmodón piheg. (Reviczky Gyula) Forgott a hajó, kettétört az árboc. (Babits Mihály) || a. (sport) Csónak (1). → Indián hajó. Emeljétek ki a hajót! A verseny előtt átvizsgálták a hajókat. || b. jelzői használat(ban) <Rakományból> annyi, amennyi egy hajóba (1) fér; egy hajót megtöltő. Két hajó rakomány.
2. (átvitt értelemben, választékos) Vminek a hajója: vmely intézmény v. maga az élet úgy tekintve, mint amelynek viszontagságokban, veszélyes fordulatokban gazdag a sorsa. Az állam, az élet hajója. Biztos révbe vezeti az ország hajóját.
3. (átvitt értelemben) A sivatag hajója: a teve.
4. (műszaki nyelv) <A varrógépben> az a csónak alakú alkatrész, amely mozgásával az alsó fonalat a felső fonál hurokján átviszi, s az öltést letűzi. || a. (szövőipar, régies) Vetélő.
5. (nyomdászat) Szedőhajó. || a. (műszaki nyelv) <Üveggyártásban> a táblák megformálására használt, samottból való forma.
6. (építészet) A templom épületének belsejét tagoló, a bejárattól a szentélyig, ill. a szemközti falig tartó hosszirányú v. az erre merőlegesen fekvő keresztirányú téregységek egyike, a hívők befogadására. □ Már akkor föl is nyalábolt valaki, és ráállított a márványkorlátra, ami a szentélyt elválasztja a hajótól. (Móra Ferenc)
Szólás(ok): egy hajóban eveznek: a) (gyak. rosszalló) egy véleményen, egy szándékkal vannak, jól megértik egymást; b) azonos (rendsz. nem előnyös) helyzetben vannak, közös a sorsuk.