Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Gondatlanságból, tudatlanságból, lustaságból, feledékenységből, tévedésből eredő kifogásolható tett, eljárás, magatartás, amely rendsz. káros következményekkel jár. → Védelmi hiba; hiba terhel vkit; vkinek a hibája vmi: vmiért okolni, vádolni lehet vkit; vki hibás, bűnös vmiben; hibába esik; hibában v. hibán kap vkit; saját hibájából kerül bajba; vmely hibáért bűnhődik, lakol; hibát követ el vki, vmi → ellen; beismeri, bevallja, helyrehozza, jóváteszi a hibáját; másra hárítja, tolja a hibáját; elnézi, fedezi, leplezi, takargatja a hibákat v. vkinek a hibát; szépíti a saját hibáját; hibául → ró vkinek vmit; hibául → vesz vmit; hibát hibával tetéz. □ A gyermek az én hibámból veszett el, az én segítségemmel kell megkerülnie. (Gárdonyi Géza) Majd holnap tán nem lesz idő megtérni, Korrigálni az ősi nagy hibát: Civis urak, nagy baj lészen majd akkor. (Ady Endre) || a. Vmely munkaterületen (tervezésben, megvalósításban, ellenőrzésben vagy vezetésben) a dolgok ésszerű rendje ellen vétő eljárás. → Eredendő hiba. Az ellenőrzés, a kezelés, a nyilvántartás, a végrehajtás hibái. Sok hiba történt a terv megvalósítása folyamán. □ A polgármester Varga József mértékhitelesítőt a mértéktelen hibák miatt hivatalából kimozdította. (Tolnai Lajos) Ha a belügyminiszter valami ostobát csinál, az a főispán hibája. (Mikszáth Kálmán) || b. Az illemet, az ízlést, a jó modort v. vkinek az érzületét sértő cselekedet, magatartás. Hibát követ el étkezés közben, öltözködésben, a másokkal való érintkezésben.
2. <Tudományos munkában> a helyes gondolkodás törvényei ellen elkövetett vétség, ill. az ennek eredményeként mutatkozó hiányosság, zavar. Hiba van a következtetésben. Sok hibát találunk a mű gondolatmenetében. || a. <Szellemi alkotásban> eszmei, módszertani v. más hasonló téren megmutatkozó téves felfogás, helytelen állásfoglalás. Eszmei, ideológiai, módszertani hiba. || b. <Számításban> tévedés. Összeadási, számadási, szorzási hiba. (átvitt értelemben is) Hiba csúszott ← (be; → becsúszik) a számításba. || c. A nyelv törvényei, a stílus általános követelményei v. a helyesírás szabályai ellen elkövetett vétség. → Állandó hiba; helyesírási, nyelvi hiba; durva hibát ejt; a hibákat kijavítja.
3. Vmely személynek testi, lelki v. erkölcsi fogyatékossága. Alkati, szervi hiba; → születési hiba; testi hiba; vmely hibában szenved; vmely hibájáról leszokik; → kinövi vmely hibáját. Az a legnagyobb hibája, hogy iszik. Az egyik legnagyobb emberi hiba a hazudozás. Az irigység sem találna benne hibát. (szójárás) Szép asszonyban kicsi hiba nem nagy kár. □ Bizony a mostani Királyra is tudnánk sok hibát mondani. (Arany János) Idegennek lenni valahol szinte szervi hiba. Messze a hazámtól én is úgy érzem magam, mint egy nyomorék. (Kosztolányi Dezső)
4. <Vmely eszközön, készüléken, használati tárgyon> olyan hiányosság, tökéletlenség v. sérülés, amely használhatóságát, értékét csökkenti, v. teljesen hasznavehetetlenné, értéktelenné teszi. Gyári, gyártási, szerkezeti, szövési hiba. Megtalálja vminek a hibáját.
5. (jogtudomány) Bizonyos kellék hiánya. Alaki hiba: <okiraton> olyan alaki hiány, mely miatt megtámadtatás esetén az okirat érvénytelenné válik; törvényes szavatossági hiba: <állatok adásvételében> az a körülmény, hogy az állat az átadástól számított hat héten belül elhull, v. más módon válik használhatatlanná.
6. (népies, szépítő, eufemisztikus kifejezésként) Vkinek a tévedése, mulasztása v. vmely véletlen folytán előálló gátló körülmény, baj, szerencsétlenség. → Öreg hiba. Ez már nagy hiba! Ebből hiba lesz. Siess haza, nagy hiba történt. □ Látod, abból nagy hiba lesz, ha te húst nem eszel. (Mikszáth Kálmán)
7. (bizalmas) Hiány, szükség, fogyatkozás. A hiba abban van, hogy Beszélni tud, ebben hiba nincs! Mi itt a hiba? □ Hiszen jó úszó volt, ebben nem volt hiba, de ilyen vízben úszni! (Jókai Mór) A mesterségben nincs hiba, munka van bőven. (Tolnai Lajos)
Szólás(ok): ld. kréta. Közmondás(ok): Nincsen ember hiba nélkül: senki sem tökéletes, mindenki tévedhet.