Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Általában vminek, (ritka) vkinek meg nem léte v. valahol nem léte, hiányzása. Pótolhatatlan hiány; élelem, pénz, ruha, tüzelő hiánya; a bizalom, az ellenőrzés hiánya; a megszokott környezet hiánya; összeköttetések hiánya; vminek (a) hiányában: mivel nincs, mert hiányzik vmi; segít a hiányon, vminek a hiányán. Bizonyítékok hiányában felmentették a vádlottat. □ Hol szenved ember anyagi hiányt? (Madách Imre) A lyuk fogalma már magától valamely hiány fogalmát nyújtja. (Mikszáth Kálmán) || a. Vminek a szükségesnél kisebb mennyiségben v. mértékben való megléte; fogyatkozás, hiányosság. Érezhető, feltűnő hiány; a hús, a tej hiánya; pihenés, megfelelő táplálkozás hiánya; az akarat, az ismeretek, a képzelet, az (ön)kritika, a tapintat, a tehetség hiánya; nincs hiány vmiben: van belőle elég; ígéretekben, szép szavakban, jó tanácsban nem volt hiány: ilyet szívesen és bőven adtak, mivel nem kerültek semmibe, de az ígéretek megvalósítására vagy egyéb kézzelfogható segítségre kevés volt a remény; anyagiak v. anyagi eszközök hiányában. Nem volt hiány segítő kézben. Akkoriban hiány volt takarmányban. A szárazság nagy hiányt okozott zöldségfélében. || b. Vminek a hiánya (1, 1a) okozta szükség, a miatta támadt hiányérzet; vminek, vkinek a nélkülözése. Emésztő, fájdalmas, kínos hiány; semmiben sincs hiánya; hiányt érez vmiben; vminek a hiányát érzi; nem szenved hiányt. □ Csak hadd fájjon Szívem e bolond hiányon, Hogy nem látom bölcs-hunyorgó Szemedet. (Ady Endre) [Szerelmesem] Hiányod átjár, mint huzat a házon. (József Attila)
2. (hivatalos is) Általában vmely számadás eredménye és a valóság, a tények közt mutatkozó negatív különbözet. Észreveszi, fedezi, keresi, kiegészíti, kipótolja, nem találja a hiányt, ill. a hiány okát. Mennyi a hiány? Az elszámoláskor húsz forint volt a hiány. || a. (kereskedelem, pénzügy) Bevétel és a nála nagyobb kiadás, ill. tartozás között mutatkozó fedezetlen különbözet. Az államháztartás hiánya megszűnt. A költségvetés hiányt tüntetett fel. A zárszámadás hiánnyal zárult. || b. (hivatalos) <Téves v. hamis pénzkezelés folytán> (a pénztárból, záráskor) hiányzó (pénz)összeg; hiánylat. Pénztári hiány; megtéríti, pótolja a hiányt. Van hiányod? Tíz forint volt a hiányom. Megkerült a hiány. Ellenőrzéskor felfedezték a hiányt.
3. (kereskedelem) Vmely árunak, anyagnak mennyiségben, súlyban v. méreteiben való megfogyatkozása, csökkenése, apadása <az áru természete, raktározás, szállítás, használat, fogyasztás stb. következtében>; vmiből hiányzó mennyiség. Hiány apadás, beszáradás, porlás következtében v. miatt. Mennyi a hiány a hordóban? Minden zsákból fél kiló a hiány. A raktárban nagy hiányokat fedeztek föl. || a. Vmiből hiányzó mennyiség, összeg; mennyiségbeli fogyatkozás, csökkenés. Hiány nélkül: teljes egészében, hiánytalanul. Az elveszett holmik hiány nélkül megkerültek. A kért összeget hiány nélkül megkapta.
4. (átvitt értelemben is) Vminek egységét, összefüggését megszakító, teljességét megcsonkító hézag, rés, űr, fogyatkozás. → Folytonossági hiány. Műveltségének hiányait pótolni igyekszik. Tátongó hiányok vannak ismereteiben. Pótolja a kerítés hiányait. || a. (átvitt értelemben is) (Értékbeli) fogyatkozás, hiányosság; hiba, gyengeség. A mű hiányai szembe szökőek. || b. (jogtudomány) Alaki hiány: a törvényben előírt forma v. eljárás meg nem tartása, amely rendsz. érvénytelenségi ok. A végrendelet alaki hiány miatt érvénytelennek nyilvánították, mert nem vonultattak fel kellő számú tanút.