Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Olyan, az anyaországtól rendsz. távol fekvő ország v. terület, amelyet vmely imperialista, tőkés állam meghódított, leigázott és kizsákmányol azáltal, hogy olcsó nyersanyag- és munkaerőforrásul, iparának felvevő piacául és nagy hasznot hajtó tőkebefektetési területül használja. Angol, belga, francia, holland, portugál gyarmat; afrikai, ázsiai gyarmatok; a spanyolok volt amerikai gyarmatai, a németek, olaszok volt afrikai gyarmatai. A gyarmatok népei és öntudatra ébredtek, és harcolnak függetlenségükért. □ Marie kisasszony tizenkét évig élt özvegy édesapja mellett a délkeleti Ázsia francia gyarmatain. (Ady Endre) || a. (átvitt értelemben) Vmely nagyhatalomtól politikailag erősen befolyásolt, gazdaságilag függő helyzetbe kényszerített s kihasznált, viszonylag kisebb ország. Magyarország évszázadokig a Habsburgok gyarmata volt. □ Adj magyarságot a magyarnak, | hogy mi ne legyünk német gyarmat. (József Attila)
2. (történettudomány) <Az ókorban> vmely terjeszkedő (város)állam polgárainak gyak. az anyaországtól független települése más országban. Az ókori görög államok gyarmatai Itáliában, Kis-Ázsiában és a Földközi-tenger mellékén voltak. A mai Marseille az ókorban görög gyarmat volt.