Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Négyélűre faragott, több méter hosszú, vastag szálfa, melyet rendsz. az építészetben alkalmaznak. → Csapos gerenda; faragott, fűrészelt gerenda; gerendát farag. || a. Keresztgerenda v. mestergerenda. □ Egy könyvet talált a kántor gerendáján, amelyből megtudta, hogy van egy Afrika nevű világrész is. (Móra Ferenc) Magyar magány ez, alacsony gerendák, De künn az éjben Titkával az alföldi menny dereng ránk. (Juhász Gyula)
2. (építészet) Hasonló alakú építészeti elem vasból, vasbetonból. → Feszítő gerenda.
3. (sport) Kb. egy méter magas állványokon vízszintesen nyugvó, mintegy öt méter hosszú, tíz centiméter széles gerenda mint női tornaszer, amelyen főleg egyensúlyozási gyakorlatokat végeznek. Leesett a gerendáról. || a. (sport, bizalmas) Az ilyen tornaszeren űzött sportág, az ilyen tornaszeren végzett gyakorlat. A gerenda lányaink erős száma. A gerendán tornásznőink jól szerepeltek.
4. (ritka, átvitt értelemben) Vmely társadalmi rendszer támasza, fenntartó ereje. A tömegek ereje recsegteti a korhadt rendszer gerendáit.
5. (katonaság, 1945 után, bizalmas) <Őrvezető, tizedes, szakaszvezető váll-lapján> szövetből készült, rangot jelző, keskenyebb sárga csík. Két gerendája van.