Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Jó egészségben levő. Egészséges ember, gyermek; egészséges állat; egészségesen: a) az egészség károsodása nélkül; b) gyógyultan. A háborúból egészségesen tért vissza. A kórházat egészségesen hagyta el. Szóláshasonlat(ok): egészséges, mint a → makk. □ Mi, Istennek hálá, ide érkezénk tegnap, igen nagy bajjal; de egészségesen. (Mikes Kelemen) Tőle vannak egészséges, telivér, gyönyörű gyermekeim. (Kaffka Margit) || a. Olyan, ami a szervezetben megfelelően betölti rendeltetését; nem beteg. Egészséges gyomor, szervezet, szív. □ Fehér, egészséges fogai villogtak, ha nevetett. (Kuncz Aladár) Egészséges, még jó paraszttüdővel | szívják, rágják a port. (József Attila)
2. Egészséges (1) emberre, szervezetre jellemző, tőle származó, vele kapcs. Egészséges kacagás; egészséges külső; egészséges (arc)szín; egészségesen fejlődik. □ Megállt és nézte gyönyörködve a gyerekek egészséges jókedvét. (Mikszáth Kálmán)
3. Olyan, ami az egészségnek nem árt. Egészséges idő, lakás, táplálék. □ A "földmunkásnak" is így híjja a parasztot , egészséges, száraz lakás kell. (Kaffka Margit) || a. Olyan, ami hozzájárul ahhoz, hogy vki megőrizze az egészségét. Tejet inni nagyon egészséges. □ Az idő rossz, és olyankor járni a tengeren nem egészséges. (Mikes Kelemen) Azt akarta, hogy a törékeny fiú erőre kapjon az "egészséges vidéki levegőben". (Kosztolányi Dezső)
4. Jól fejlődő, jó termést hozó <növény>. Egészséges gyümölcsfa, palánták. || a. Olyan <termés, gyümölcs>, amelyben nincs romlott, hibás rész. Egészséges gyümölcs, mákgubó.
5. (átvitt értelemben) A kívánalmaknak megfelelő, a célt elősegítő s a fejlődést biztosító; helyénvaló. Egészséges együttműködés, politikai légkör, versengés. Egészséges kritikát kell kifejleszteni. □ Új megyét teremtünk. Egészséges közigazgatást. (Tolnai Lajos)
7. (átvitt értelemben, bizalmas, tréfás) Jókora nagy, kiadós. Kapott egy egészséges pofont. □ A sok perpatvarnak egy egészséges eldöngetéssel véget vetettek. (Jókai Mór)
II. főnév -t v. (ritka) -et, -ek [e, ë v. e]
1. (főleg többes számban) Egészséges ember. A fűszeres ételeket csak az egészségesek bírják. □ Az élet az egészségeseké. (Gárdonyi Géza) A gyomrom még megvan, adjatok valamit, hogy megtölthessem. És az egészséges megkönyörül és ad. (Karinthy Frigyes)
2. (átvitt értelemben, ritka, bizalmas) Egy (jó) egészségeset: jókora ütést, vágást. □ Nem szokott érte haragudni, ha visszavágták, még inkább szerette azt, mint a jó vívómester, ha tanítványától egy egészségeset kap a plastronjára. (Jókai Mór)