Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (ritka) <Az ismert, szóban forgó jelenlegi, közeli v. ilyennek elképzelt eseményekre, történésre, helyzetre mutatva:> ilyen alkalommal, ilyen eset(ek)ben; ilyenkor (2). □ Börtönéből szabadúlt sas lelkem, Ha a rónák végtelenjét látom. | Felröpűlök ekkor gondolatban Túl a földön felhők közelébe. (Petőfi Sándor)
2. <Megjelenítő előadásban:> vmely ismert, imént említett múltbeli eseménnyel egy időben. Elmerülten olvastam a szobában, ekkor váratlanul kinyílt az ajtó, és belépett a szomszédom. □ S ekkor nem ismert gond borúl mellére. (Kölcsey Ferenc) Ekkor, úgy rémlett, angyaltánc kél. (Tóth ÁrpádPoe-fordítás) || a. Vmely múltbeli esemény után közvetlenül; ebben a pillanatban, ez után rögtön, erre. Elindult, de ekkor eszébe jutott valami. Befejezte beszédét, ekkor valaki tapsolni kezdett.
3. (ritka) <Megjelenítő előadásban:> az előzményekben közelebbről megjelölt jövő időben; az ismert jövőbeli eseményekkel egyidejűleg. □ Látom fátyolodat, te sötét, mély titku jövendő Két nemzet lesz a föld ekkor, s ez szembe fog állni: A jók s a gonoszak. (Petőfi Sándor)
4. (bizalmas) Ekkor és (v. meg) ekkor: olyan időpontban, melyet a beszélő v. vki más ismer, de a rövidség okáért v. mert nem fontos, nem akar részletezni. Azt mondta, hogy ekkor és ekkor menjünk oda. □ A fiú eljövendő lészen leánynézőbe, ekkor meg ekkor gyertyagyújtás után. (Vas Gereben)
5. (régies) Ekkorig v. ekkoráig: mostanig, mostanáig. □ A nép, mely ekkorig a patríciusok hatalmától függött, most ezeknek bíráivá tette magát. (Bajza József) Pénzünkről jövendőben se számoljanak, mint ekkorig sem számoltak. (Kossuth Lajos)
6. Ekkorra: a) a múlthoz képest közelebbinek, ill. az elbeszélésben jelennek felfogott, imént közelebbről megjelölt időre; erre az időre, idáig. A gyűlés egykor véget ért. Ekkorra elkészült az ebéd is. □ Ekkorra az öreg is odaérkezett. (Tolnai Lajos); b) erre a mondott időre, mostanra. □ Szép jó reggelt Ekkorra mondta úrnőnk Silvia, Hogy jőjjek el. (Arany JánosShakespeare-fordítás) || a. (tájszó) Esztendő ekkorra: jövőre ilyen idő tájban; körülbelül mához egy évre.