Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (választékos) Az említett dologgal v. a felsorolt dolgokkal egy fogalomkörbe, egy csoportba tartozó, de külön névvel meg nem nevezett <dolog>; más. Alma, körte és egyéb gyümölcsök; hivatalok, intézmények és egyéb szervek; háború vagy egyéb rendkívüli esemény(ek) idején. □ Érdeklődéssel nézegette a kendertilók s egyéb közönséges háziszerszámok szerkezetét. (Mikszáth Kálmán) 11 (ritka) <Személyről, személyek csoportjáról.> □ Midőn a költők, írók és egyéb szerkesztők a Csigában vigadtak, rendesen felköszöntötték a régi köpenyeget. (Krúdy Gyula)
2. <Főleg állandósult szókapcsolatokban:> az ismerten, a szóban forgón kívül még számba vehető, számba jövő; más. Egyéb tárgy nem lévén, az elnök berekeszti az ülést. Mi egyéb oka lehetne rá? □ Barmok, milyeneket boldog Arábia | Nem látott, sem egyéb nemzet az ég alatt (Berzsenyi Dániel) "Toldi! éljen Toldi!" nem hallik egyéb hang. (Arany János) Visszajössz, mert ugyan hova mennél? | Hol lehetne egyéb helyed ennél? (Babits Mihály) 21 <Állításban:> Egyéb , mint (hogy) : nem csupán a szóban forgó Egyéb dolgom (is) van, mint hogy veled törődjem! 22 <Tagadással kapcsolatban, mint(csak) v. csak, csupán szókkal összefüggésben.> Nincs egyéb dolgom, mint v. csak : csak az a dolgom, hogy □ Messzi honom tája körül jaj be kék Azt sem tudom, eljutok-é oda még; Vagy sohse lesz egyéb hazám, mint az ég! (Arany János)
II. főnévi egyebet [ë-e-e], egyebe [ë-e-e].
1. (gyak. határozatlan névmással v. általános névmással, főleg ilyen névmási jelzővel) Olyan dolog, amely nem azonos az ismerttel, a szóban forgóval, ettől különböző fajtájú dolog. Ez nem kő, hanem valami egyéb. Ez minden egyéb, csak nem zene. Valami egyebet szeretnék ajándékozni, nem könyvet. □ A jutalmazott mű akármi egyéb, csak víg eposz nem. (Arany János) A kender vetése zöld, Egyéb minden sárgulni kezd. (Arany János) [A sírgödörben] egyebet mit se tenni, Csak pihenni, csak pihenni (Vajda János) Szállt, szállt képzeletük, s fölturkálta a sok apró csínyt és minden egyebet. (Mikszáth Kálmán) 11 Egyéb se kell neki: már az eddigiek is elegendők <arra, hogy vmire elhatározza magát>. Csalónak nevezte társát; annak egyéb se kellett, azonnal megpofozta a sértegetőt. □ Hát a király lyányát viszi egy nagy órjás; Utcu! egyéb sem kell a nemzetes úrnak: Utána ered. (Arany János) || a. <Főleg tagadással kapcsolatban, hanem, mint v. csak, csupán szókkal összefüggésben:> éppen az a dolog, amelyet a megszorító v. kirekesztő mondatban megnevezünk v. körülírunk. Az pedig nem egyéb volt, hanem (v. mint) pisztoly. Nem gondolt egyébre, csak a munkájára. Nem beszélt egyébről, csak a gyerekeiről. Nem csinál egyebet, mint egész nap alszik. Nem vitt magával egyebet, mint egy kézitáskát. □ A kutyák haragját nem egyéb okozta, Hanem hogy a farkast [Toldi] az udvarba hozta. (Arany János) A világból nem ismert egyebet, csak magamagát és amit megérinthetett. (Ambrus Zoltán) Nem is igen tudott már egyébről beszélni, mint a zongorázásról, a skálákról, a billentyűkről. (Krúdy Gyula) a1 (népies) Nem egyéb vminél: csak (azonkívül semmi más). □ Jószágból a csaplárnak nem jutott Egyéb egy kuvasznál. (Petőfi Sándor) Nem tudja, hová van az én kincsem elrejtve, egyéb a madárnál. (Arany JánosArisztophanész-fordítás) a2 Nem egyébért, hanem, mint(csak), hogy : (éppen) azért, hogy. □ Cseh vitéz kérdezé: miért cselekedte, | Hajóját a Dunán hogy eleresztette? | "Nem egyébért vitéz" Miklós így felelt meg, | "Hanem hogy egy csolnak elég egy embernek. (Arany János) Nem egyébért Kérnek adót tőlünk, csak, hogy szépen besodorják A nagy földes urat, pénzt adni közösbe. (Arany János) a3 Mi egyéb, mint : éppen a szóban forgó dolog; mi egyébért , mint : mi más lehetne a célja, az oka annak, hogy ; éppen a szóban forgó dolog végett, miatt. □ Mi egyébért másztam volna föl [a fára], mint a hadi plánum okáért? (Mikszáth Kálmán) || b. Nem egyéb, mint : pontosabban szólva csak ; tulajdonképpen csak □ Azt ugyan ágyúnak hívják, de nem egyéb, mint egy nagy puska. (Vas Gereben) || c. (személyragos alakban) Az említettől, a szóban forgótól különböző vagyontárgy, tulajdon. Nincs egyebe, csak a rajtavalója. Nem maradt egyebem, mint egy kis gyűrű. || d. (népies) Más egyéb (csak az "egyéb" szót ragozzuk): a szóban forgóval nem azonos, attól különböző dolog. Nem ettem ma más egyebet, mint (csak, csupán) egy kis kenyeret. □ Igyekezett a beszédet átfordítani más egyébre. (Mikszáth Kálmán)
2. Az említett, a szóban forgó dolgon v. a felsoroltakon kívül számba jövő s vele (velük) egy kategóriába sorolt, ill. sorolható ugyanolyan fajtájú dolog. Volt ott ásó, kapa, gereblye s egyéb, ami a kertben kell. Egyebet nem vettél? □ Lám véle laknak ugyanott az ebek, Sőt még fentebb laknak a baglyok s egyebek. (Csokonai Vitéz Mihály) || a. <Statisztikai íven, kérdőíven, bizonyos kérdőpontok felsorolása után:> vmi olyan, ami a felsoroltakban nem szerepelt, de hozzájuk tartozik. Foglalkozás: őstermelő, iparos, értelmiségi, egyéb. || b. Egyebek: <vmely szempontból ugyanebbe a kategóriába sorolt, de egyenként meg nem nevezett> ugyanolyan fajtájú dolgok. Egyebek között: a többi, fel nem sorolt, de hozzáértett dolog között; többek között; egyebektől eltekintve (helyesen: mást nem is számítva); (régies, irodalmi nyelvben) Egyebekben: egyébként, máskülönben.
3. (főleg tagadó szerkezetben) A szóban forgótól minőségben, mivoltában különböző személy v. dolog. □ Be nagyon illel leventének, | Isten sem teremtett tégedet egyébnek. (Arany János)
4. (ritka, irodalmi nyelvben) <Személyről, tagadással kapcsolatban az előbbiekhez hasonló szerkezetben:> nem egyéb, mint v. nem egyéb vkinél: éppen a szóban forgó személy. □ Az új vendég nem egyéb, mint Bowring. (Vas Gereben) [A hajnal] csak a cimbalmost látja benn egy padon, Kinn sem lát egyebet az öreg szolgánál. (Arany János)