Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. tárgyas Ismételten megüt, megcsap vkit, vmit. Ostorral csapkodta a lovakat. □ Kik lábunk ölelték egykor térdepelve, Most arcul csapkodnak. (Petőfi Sándor) Csúnya, hideg idő van. Az eső csapkodja, a vihar tépázza őket. (Kuncz Aladár) || a. tárgyas <Érzelemnyilvánításként> kezével többször megüt vmit. Az asztalt csapkodja: <mérgében>; a térdét csapkodja: <rendsz. jókedvében, kacagás közben>. □ A képviselő az asztalt csapkodta. (Nagy Lajos)
2. tárgyas (tárgy nélkül is) <Ajtót, ablakot> ismételten becsap. A szél csapkodja az ablakot. Ne csapkodj, mert nem tudok tanulni. □ Ajtókat csapkodtak éjjel-nappal, harsogtatták a förtelmes rádiót. (Nagy Lajos)
3. tárgyas <Kezét, tenyerét rendsz. kétségbeesés v. csodálkozás jeléül> ismételten egymáshoz csapja, összecsapja. Tenyerét csapkodja. □ Csapkodta kezét, hogy micsoda botrány, micsoda szégyen a házára, de intézkedni nem mert. (Kosztolányi Dezső) A nők a kezüket csapkodják, jaj, Istenem, Istenem. (Móricz Zsigmond)
4. tárgyas <Több hasonló jellegű dolgot, tárgyat> egymás után vhova csap. A vihar a parthoz csapkodta a hullámokat. A falhoz csapkodja a poharakat. □ A kavargó, meg-megforduló szél süvöltve csapkodta a port a kocsiban ülők szeme közé. (Tolnai Lajos) Király a kártyáját mivelhogy csapkodja, Szelétől megbomlik a nyert arany boglya [= halom aranypénz]. (Mikszáth Kálmán)
5. Csapkod vmit: több hasonló rovarra egymásután v. egy időben rácsap v. rácsapni próbál. Csapkodja a legyeket, a szúnyogokat; csak a lába szárán csapkodja a → legyet.
6. tárgyatlan <Élőlény> végtagjaival v. végtagjával ismételten heves és erőteljes mozdulatokat tesz, és ezzel rendsz. vmilyen hangot idéz elő. Csapkod a partra vetett hal. □ A varjúsereg veszett zajjal csapkodott és kerengett a házak fölött. (Eötvös Károly) || a. tárgyatlan <Ember vmely kezében levő, ütésre alkalmas tárggyal> ide-oda v. többször egy irányba csap. Ne csapkodj azzal a bottal! □ Ragyogó kardját neki vitte, s keményen Csapkoda balja felé. (Vörösmarty Mihály) Olykor a lovak közé csapkodott. (Jókai Mór) || b. tárgyatlan (sport) Tervszerűtlenül, kapkodva játszik. A csapat ideges, csapkod.
7. tárgyatlan <Személy> a kezébe kerülő tárgyakat nem leteszi, hanem egymás után nagy zajjal odacsapja, v. az ajtót minduntalan becsapja. Dühében egész nap csapkodott.
8. tárgyatlan (irodalmi nyelvben) <Anyagi dolog> mozgás közben ismételten nekiütődik vminek. □ Állsz, mint tengernek partján az egekre növő fa, Melynek Életadó gyökerét csapkodva emészti az árviz. (Vörösmarty Mihály) Csapkod a hullám keményen. (Arany János)
9. tárgyatlan Csapkod vmibe: ismételten belecsap vmibe (2, 3). Csapkod a villám. Amikor már állt az alku, egymás tenyerébe csapkodtak. □ Hogy a hétágú istennyila csapkodjon a csalmátokba [= süvegetekbe], mikor benne vagytok! (Jókai Mór)
10. tárgyatlan Ismételten felcsap (6). Hatalmas lángok csapkodnak a magasba.