Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

CSODA főnév csodát, csodája, (népies) csuda I.
  • 1. Az eddig ismert természeti törvények alapján meg nem magyarázható, rendkívüli jelenség v. esemény, amelynek előidézője a vallásos hit szerint vmely természetfölötti lény v. erő. Csoda történt; csodákban hisz; csodát → művel, tesz; csodával határos. □ Csillag esik, föld reng; jött éve csudáknak! (Arany János) Egy német krónika meséli el a csoda alapjául szolgáló tényt. (Péterfy Jenő) Sok száz évvel ezelőtt … az eljövendőt vártuk, aki csodát mível majd. (Karinthy Frigyes) || a. Vmely mesében v. a kezdetleges népi hiedelemvilágban szereplő olyan jelenség, esemény v. lény, amely, ill. aki a valóságban nem fordulhat elő. A gyerek ámulva hallgatta a mesék csodáit. Azt hitte, hogy csodát lát.
  • 2. A természet v. az emberi tevékenység olyan jelensége, alkotása, amely rendkívüliségével, ritkaságával ámulatba ejt. Az élet, az emberi test, a művészet, a technika csodái; (történettudomány) a világ hét csodája: az ókor hét nevezetes építménye, amely nagyságával, nagyszerűségével bámulatot keltett; a világ → nyolcadik csodája. Nem győzte bámulni a természet csodáit. □ Sokáig | bámultam az égbolt gazdag csodáit. (Kosztolányi Dezső) || a. (régies, irodalmi nyelvben) Torz, rendkívül visszataszító külsejű ember v. állat; szörnyszülött. □ Nem vagyok én tenger idétlen csodája, Hogy elálljon rajtam utca szeme szája. (Arany János) Az asszony szörnyethalt ijedtében, s a csoda sem élt meg szerencsére. (Jókai Mór)
  • 3. (gyak. bizalmas, túlzó) Olyan meglepő, szinte hihetetlen dolog, esemény, tény, amely ámulatba ejt, csodálkozásra késztet. Csodák csodája: hihetetlenül csodálatos dolog; csoda, hogy … : az ember nem is várta, gondolta volna, hogy …; nem csoda, hogy … (v. ha …): természetes, magától értetődő, hogy … (v. ha …); történnek v. vannak még csodák; csoda, hogy meggyógyult, megmenekült; halljatok csodát; ilyen csodát még nem látott a világ; csodákat mesélnek róla. □ De csodák csodája! mit látott, mit látott! | Látta Iluskává válni a virágot. (Petőfi Sándor) Mégis mindamellett – mily isten csodája! – Egy zokszót sem ejt ki Toldi Györgyre szája! (Arany János) Én meg vártam, hogy valami csoda történik, hirtelen itt terem millió ukrán, állig fegyverben. (Gelléri Andor Endre)
  • 4. (régies, irodalmi nyelvben) Csodálkozás, bámulat. Mindenki, az egész világ, ország-világ csodájára. (népies) Nem fogy rajta csodám: nem győzök rajta csodálkozni. □ [Buda] Seregek bomlását szemlélte csodával. (Arany János) Úgy tűzeté ki [a póznát] a kastély tetejébe ország-világ csodájára. (Jókai Mór) || a. Vkinek v. vminek csodájára: vkinek, vminek a megcsodálására. A különös virágnak csodájára járt a falu. Összeszaladnak a csodájára. □ Olyan táncolást, dalolást vittek végbe …, hogy egész Bodok összeszaladt a csodájára. (Mikszáth Kálmán) Csodájára járt annak a pokolgépnek mind a vár népe. (Gárdonyi Géza) II. <Enyhén indulatos beszédben, szitkozódásban, elhomályosult jelentéssel.>
  • 1. <Bosszankodás, mérgelődés, bosszús kívánság, felszólítás kifejezésében.> Hogy a csoda egye meg! A csoda vigye el! → Menj a csodába! → Vidd a csodába! □ Más uraságok milyen nagyra vannak vele, hogy a kisasszonyaik franciául tudnak kalatyolni [= karatyolni] (verje meg a csoda!). (Jókai Mór)
  • 2. <Lenézést, lekicsinylést jelentő kifejezésekben.> Hagyd a csodába az egészet! Minden csodát összehordott, összebeszélt.
  • 3. <Ragozatlan kérdő névmással v. kérdő határozószóval a nagyfokú csodálkozás, türelmetlenség kifejezésére v. nyomósításra.> Mi a csoda?: lehetséges ez?, igazán? Mi a csoda lehet ez? Hogy a csodába mondjam meg? Hol a csodában járhat? Mi a csodának mentél oda? Mi a csodát akarhat? III. jelzői használat(ban) (népies) v. (bizalmas) Csodálatos, kiváló, rendkívüli, meglepő. Csoda ember, idő, látvány, szerencse; valami csoda: kimondhatatlanul, kifejezhetetlenül nagyszerű, pompás. □ Érez a lány szíve csoda melegséget. (Arany János) IV. határozói használat(ban) (melléknév v. határozó előtt nyomósítóként) (bizalmas) Csodálatosan, nagyon, rendkívüli módon. Csoda édes, erős, finom; csoda jó dolga van. □ Ott abban a csoda nagy városban, Rómában, … a főpap … selyempalástot viselt. (Jókai Mór) Az előző napon csoda nehezére esett egy hasáb fát elfűrészelni. (Nagy Lajos)
  • Szóösszetétel(ek): 1. csodaállat; csodabalzsam; csodafű; csodaír; csodajel; csodajelenség; csodalámpa; csodalény; csodaszülött; csodatükör; csodavilág; 2. világcsoda.