Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Nyílt árok, ásott meder (szenny)víz vezetésére. Árvízi csatorna; levezető csatorna. □ A szomszédasszony azt igérte: Ha visszamék [= visszamegyek], a csatornába dob. (Petőfi Sándor) Olyan konyhakertje van, melyet öt kútból öntöz, csatornák szelik át. (Nagy Lajos)
2. (gyak. kötőjellel, összetett tulajdonnév utótagjaként) Mesterséges, hajózható vízi út folyók, tavak, tengerek között. Hajózható csatorna; → tengeri csatorna. Új csatorna épül a Duna és a Tisza között. || a. <Tengerparti, ill. a tenger közelében fekvő városban> a tengerrel összefüggő, az utcákat helyettesítő vízi utak egyike. Velence csatornái. □ Az élet szörnyű semmisége | tükrözik | A halott Brügge csatornáiban. (Juhász Gyula)
3. Föld alatt épített csővezeték szennyvíz elvezetésére. A körúton beszakadt a csatorna. □ Tele mint csatorna, föld alatti árok, Amelybe nem csupán harmat szivárog. (Arany János) || a. Ezt a csővezetéket a föld felszínével összekötő, felül rendsz. ráccsal lezárt akna az esővíz elvezetésére. Az utcai csatornába önt vmit. □ A gyárból | a csatornába szennyes ár foly. (Babits Mihály)
4. Esőcsatorna, tetőcsatorna. Új csatornát szereltek fel a házra. □ Kint ordított a szél, s verte az ablakokat meg a tetőn a csatornát. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben, választékos) Megnyílnak v. megerednek az ég v. a felhők csatornái: bőségesen esni kezd. □ Végtére megnyílt a felhők csatornája, S a tó vize sűrű buborékot hánya. (Petőfi Sándor) Az ég csatornái megnyílnak, és negyven nap, negyven éjjel fog szakadni a zápor a földre. (Jókai Mór)
5. (ritka) Összekötő keskeny vályú a kút vizének az itatóvályúba vezetésére. □ Nincs ki vizet merjen hosszu csatornára. (Arany János)
6. (műszaki nyelv) <Vmely tárgyon> hosszanti bevágás, vájat, főleg nedv, folyadék vezetésére. A fáradt olaj egy kis csatornán folyik ki a tengelyről.
7. (műszaki nyelv) Szellőzésre v. fűtésre haszn., falba épített hosszú üreg; akna.
8. (tudományos) Híradástechnikában a híradást továbbító elektromos energia frekvenciájának terjedelme, ill. az elektromos jelek, információk (3) továbbítására alkalmas vezető rendszer, közeg (pl. vezeték, levegő). || a. (fizika, rádiótechnika) <Az elektrotechnikában> jelátvitelre alkalmazott összetett áramkörnek azon része, amelyen egy időben csak egy információ továbbítása lehetséges. Televíziós csatorna.
9. (bonctan) <Élőlény szervezetében v. vmely szervében> vminek a vezetésére való járat, vezeték. A fül csatornája; a mirigy nedvét kivezető csatorna.
10. (átvitt értelemben, sajtónyelvi) A szellemi v. gazdasági javak kicserélésének vmely kialakult útja, módja. A csempészet, a zugkereskedelem, a kémkedés csatornái. Az állami költségvetés csatornáin át a megtakarított összegek visszakerülnek a dolgozókhoz. □ Esténként annál sűrűbben következének a dáridók, s ez volt megélhetésének fő-fő csatornája. (Jókai Mór)