Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Két ellenséges seregnek olyan összecsapása, amelynek a háború menetére jelentős hatása van; nagyobb ütközet. Döntő, gyilkos, heves, nyílt, tengeri, véres, vesztett csata; a sztálingrádi, a verduni csata; csatába indul, megy, vonul; nyílt csatába bocsátkozik az ellenséggel; (költői) csatára kel v. → száll; → elfogadja a csatát; csatát nyer; csatát → próbál; csatát veszít v. veszt. □ Nyugosznak ők, a hősfiak, Dúló csaták után. (Bajza József) Négy hosszú nap csatáztunk Rettentő vad csatát. (Petőfi Sándor) Keveházán, Tárnok vize mentén | A nagy csata megvolt. (Arany János)
2. (választékos) Tettleges összecsapás, verekedés <emberek csoportjai között>; nagyobb csetepaté. A tüntetők és a rendőrök közt csata fejlődött ki. Bírósági tárgyalás lett a kocsmai csata vége.
3. (átvitt értelemben, bizalmas) Szócsata, heves vitatkozás. Nagy csata után végül mégis megegyeztek.
4. (átvitt értelemben) Politikai rendszerek, irányok, pártok, érdekcsoportok összecsapása. Parlamenti csata. A kapitalizmus csatát vesztett. A párt csatát nyert. □ A politikai jogokat bíró politikai rétegek az új gazdasági világversenyben hamar elvesztették volna a csatát, ha nincs az a rendszer, amely életüket félszázaddal meghosszabbította. (Móricz Zsigmond) || a. Vmely cél érdekében indított szervezett v. egyéni küzdelem. Megindult a csata a többtermelésért. □ Csatára szálltam szent eszmék után. (Madách Imre)
5. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Heves lelki küzdelem. Szenvedélyes csata dúlt szívében. □ Az indulatok sokféle csatáit | sziveik dobogása jelenti. (Vörösmarty Mihály)