Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

CIMBORA főnév ..rát, ..rája
  • 1. Vkivel csínyben, játékban, mulatozásban résztvevő, vele gyak. együtt levő, felszínesebb, de közvetlen, olykor baráti viszonyban levő társ; pajtás. Jó, öreg cimbora. □ Van énnekem egy kedves cimborám, Talpig derék, becsűletes fiú. (Petőfi Sándor) Vénhedt cimborám, Ó, nézd a hajnalt, milyen sápadt. (Tóth Árpád) || a. (gyak. kissé rosszalló) Az, akivel vki együtt mulat(ozik); ivó, kocsmázó társ. Duhaj, jókedvű, vidám cimbora. □ Kit baráttá tesz a bál tánca s bora, Az nem barát, hanem csak pajtás s cimbora. (Csokonai Vitéz Mihály) Örömest tanyázott a víg cimborákkal. (Arany János)
  • 2. (rosszalló) Vkivel titkon, rosszra szövetkezett, vele egyetértő segítőtárs; cinkostás, bűntárs. Cimborája volt az úri reakciósoknak. Az ördög v. a sátán cimborája: a) az, akinek, <régi babonás hiedelem szerint> az ördög segítségével minden sikerül; b) alávaló, elvetemült ember; gazember. □ Zsiványok cimborája, tolvaj, ki e házra szégyent hozol …! (Eötvös József) Cimborátok vagyok [zsiványok], itt a kezem rája! (Petőfi Sándor)
  • 3. (tájszó) Társ <vkivel vmely közös munkában, vállalkozásban>. Szántáskor legyünk cimborák, fogjuk össze lovainkat. □ Fölszólítottam egy régi cimborámat … s arra kértem, hogy helyettesítsen. (Kosztolányi Dezső)