Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Olyan <személy>, aki gyak. beteg, betegségre hajlamos, gyenge egészségű, állandóan gyengélkedő, betegeskedő. Beteges gyermek, öregember. Egész nyáron beteges voltam. □ Miért bántana kend engem szegény beteges létemre? (Eötvös József) A tolmács Szulejmán pasa volt, egy beteges sovány öreg úr. (Gárdonyi Géza) Pthrügyön is mindvégig betegesnek kellett lennem. Erre már nem emlékszem. (Móricz Zsigmond) || a. (ritka) Nem egészséges, nem ép <állat, növény>. A beteges ló hasznavehetetlen. □ Rossz, beteges krumpli ha terem, sok halál van, jó krumpli mellett nincs halandóság. (Mikszáth Kálmán)
2. Vmely betegségre, rendellenességre valló, emlékeztető, annak jeleit mutató <dolog, jelenség>. Beteges jelleg, külső, természet(ű), tünet; beteges színed van; betegesen halvány. □ Hallgass, jobban tudom én aprózta sebesen a vézna beteges képű asszony. (Tolnai Lajos) Szinte beteges már ez a farkasétvágy! (Kaffka Margit) || a. Beteges hajlam: a nemi ösztön eltévelyedésére valló, főleg homoszexuális h.
3. Az egészséges ember természetével, tulajdonságaival, szokásaival ellenkező, nem természetes, nem normális; rendellenes, természetellenes <lelkiállapot, magatartás>. Beteges félelem, irtózás vmitől; beteges szokás. Beteges nyugtalanság vett erőt rajta. Betegesen érzékeny, hiú. □ Beteges borzalommal féltem a régi otthonomtól. (Kaffka Margit) || a. (átvitt értelemben) Nem normális, káros, egészségtelen <társadalmi helyzet, viszonyok>. Beteges (köz)állapotok, jelenségek, tünetek. □ A sors, szép lelkedre kötötte A beteges világ ügyét! (Tompa Mihály) Nálunk is divatozik már a lángész bizonyos beteges kultusza. (Gyulai Pál)