BEOSZTÁS főnév -t, -ok, -a
Általában a beoszt igével kifejezett cselekvés, eljárás, tevékenység; az a cselekvés, hogy vmit, vkit beosztanak (vhova, vmire), ill. ennek eredménye.
- 1. Vminek megfelelő módon (arányos) részekre tagolása, felosztása. A kertnek parcellákra, ágyásokra beosztása; a körív beosztása fokokra. || a. Ennek eredménye; tagoltság. A színdarabnak felvonásokra, a könyvnek fejezetekre, a századnak szakaszokra, a városnak kerületekre való beosztása; az új területi beosztás. A lakásnak rossz a beosztása. A hőmérő beosztása elmosódott. A pénztárkönyv beosztása áttekinthető. Az új nyomtatvány beosztása nem valami világos. □ Minden szükségest oly ügyesen csoportosít s különösen oly jó beosztással közöl, hogy munkája
a legjobb útbaigazító könyvek közé tartozik. (Péterfy Jenő)
- 2. Az a mód, ahogyan vki beoszt, felhasznál vmit, ahogyan él, gazdálkodik vele. A (munka)idő, a jövedelem, a pénz ésszerű, helyes, ügyes beosztása; jó, rossz beosztása van; nincs beosztása: nem tud ésszerűen gazdálkodni pénzével, készleteivel. Munkáját jó beosztással végezte. □ Az idő beosztása tekintetében következetes volt a pedantériáig. (Herczeg Ferenc)
- 3. Vmely munkakörbe való helyezés. Új beosztásában is kitűnően megállja helyét. Beosztást kapott a belügyminisztériumba. || a. Munkakör. Milyen beosztása van? Jó, kényelmes, nehéz, rossz beosztása van.
- Szóösszetétel(ek): csoportbeosztás; fokbeosztás; időbeosztás; ügybeosztás.
- beosztási; beosztású.