Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Anyagot, tárgyat, magával tehetetlen élőlényt> kívülről, külső helyről v. távolabbról vminek a belsejébe, vmely bent levő helyre, kül. zárt helyiségbe v. térségre, elhatárolt helyre hoz. Hozd be a csomagot! Húgom behozta az ebédet a szobába. Az anya ölében hozta be az alvó gyermeket. A fiúcska megfogta a kutyát, és behozta a lakásba. □ Bence a tarisznyát béhozá ezalatt [a csárdába]. (Arany János) Felszél fúj, behozza az oleánderek szagát. (Móra Ferenc) Felkapták és futva behozták a szobába és az ágyba tették. (Karinthy Frigyes) || a. <Élőlényt> (járművön) magával hoz, magával hív, vezet vmely közel levő v. bentinek képzelt helyre. Behozta a fiát a diákotthonba. Kocsin hoztak be az állomásról a szállodába. Esténként behozta a barátját is hozzánk beszélgetni. Szüleit behozta magához a városba. Kutyát az étterembe, a játszótérre behozni tilos. □ Jöjjön át egy kis barátságos beszélgetésre és hozza be magával Gergelyt is. (Mikszáth Kálmán) || b. <Személyt> erőszakkal, karhatalommal bekísér vhová, ahol a beszélő v. a jelenlevőnek elképzelt személy is van. A rendőrök behozták a verekedőket az őrszobára. □ Kimene országgá a nagy parancsolat: | Toldi veszett farkast élve avagy halva Budára behozzák. (Arany János) || c. <Külföldön vásárolt árut> kereskedelmi úton beszállít az országba; importál. Autókat hoztunk be Csehszlovákiából. Ipari nyersanyagokat hozunk be Romániából. Annak az értéke, amit a múlt évben behoztunk, kisebb, mint kivitelünké.
2. (átvitt értelemben) Vkit behoz: <olyan állásba, munkahelyre, testületbe, ahol a beszélő v. a jelenlevőnek elképzelt személy is van> közbenjárásával, támogatásával, befolyásával bejuttatja, alkalmazásba, munkához juttatja. Öccsét is behozta a vállalathoz. || a. (átvitt értelemben) Vkit behoz: <vmely közösségbe, társaságba, amelynek a beszélő v. a jelenlevőnek elképzelt személy is tagja>, (meg)hívással, rábeszéléssel, meggyőzéssel belépteti, beszervezi. Sok tagot hozott be az egyesületbe.
3. <Külföldről v. más vidékről vmely rovart, betegséget> szándékosan v. tudtán kívül betelepít v. a beszélő környezetében elterjeszt. Behozta a fertőzést a házba, a családba, a megyébe, a városba. A filoxérát, a kolorádóbogarat is külföldről hozták be. A selyemhernyót Kínából hozták be Európába. || a.* <Vmely (másutt v. idegenben haszn. v. eddig nem ismert, nem szokásos) eljárási módot, szokást> alkalmazni kezd és elterjeszt vhol a beszélő v. a jelenlevőnek képzelt személy környezetében; meghonosít, bevezet. Új divatot, eljárást, módit, szokást hoz be; felesleges, káros újításokat hozott be. II. József be akarta hozni a német nyelv hivatalos használatát. Behozzuk, hogy mindenki felváltva őrködik. □ Bölcs lelked fog behozni A földre békességet. (Csokonai Vitéz Mihály) A rómaiak újabb harcmodort hoztak be. (Jókai Mór) Tiszta, becsületes hangot akarok behozni munkatársaim közé. (Tolnai Lajos)
4. (átvitt értelemben, bizalmas) Behoz vmit, vmennyit: <vállalat, vállalkozás, vagyon> vmely meghatározott, kül. a befektetéshez viszonyított összegű jövedelmet hoz, hasznot hajt vkinek; vmit, vmennyit jövedelmez. A gazdaság újjászervezése többe került, mint amennyit behozott. □ Szegények vagyunk mindketten: a faluk mitsem hoznak be. (Jósika Miklós) Nyolc száztólit hoz be a ház az egész értéke után. (Jókai Mór) || a.* (átvitt értelemben, bizalmas) <Termelési v. gazdasági folyamat, jövedelmi forrás v. egyéb körülmény vmely befektetést, veszteséget, kárt> megtérít, visszatérít, visszafizet. Az esőtől nem kell félni, mert ami kárt csinál, azt háromszorosan behozza. Ezt a befektetést bőségesen be fogja hozni az ország gazdasági fellendülése. □ A katángfalviak szegények, rossz határuk van, néha a vetőmagot sem hozza be. (Mikszáth Kálmán) || b.* (átvitt értelemben, bizalmas) <Személy vmely összeget> ellenértékként, kárpótlásként megnyer, megszerez. Amit a háborún vesztettek, a dolgozók bőrén akarták behozni.
5.* <Elmaradást, hiányt> pótol, kárpótol; <ilyen módon keletkezett különbséget> megszüntet. Behozza az el- v. lemaradást, el- v. hátramaradottságot, a hátrányt, a kárt, mulasztást, veszteséget. A vonat behozta a késést. Ellenfelének előnyét már nem tudta behozni.