Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

BEÉR ige
  • 1. tárgyatlan <Vhova, rendsz. vmely zárt v. elhatárolt helyre, területre> meg- v. elérkezik. Beér az erdőbe, a faluba. Elsőnek ért be a célba. Hét óra előtt beért a munkahelyére. A menet beért a térre. □ A vándor … éjjel ér be falva határára. (Petőfi Sándor) Az öreg úr Pelsőcre szeretett volna beérni éjfélre. (Mikszáth Kálmán) A gyerek nem örült a kendőnek. El is határozta, hogy mire beér az iskola-dűlőbe, leszedi a fejéről. (Móra Ferenc) || a. tárgyatlan és tárgyas Beér vmire v. (régies) vmit: idejében elér vmihez. Nem értem be az előadás kezdetére. □ Ne oly vágtatva, még jókor beéred, Talán előbb, a célt, hogysem reméled. (Madách Imre) || b. tárgyas <Előtte haladó v. előbb indult személyt, állatot, közlekedési eszközt> utolér. Hiába futsz, beérlek! Ha sietsz, még beéred őket. Hamar beértük az előttünk haladó kocsit. □ Beszúrta botját a homokba és rákönyökölt, úgy várta be, amíg beérjük. (Mikszáth Kálmán) Tündér-Ilonám, … Talán beérlek hajnali időre. (Ady Endre) [A kakukk] mindig odább röppent, mikor beértem volna. (Móra Ferenc)
  • 2. tárgyatlan <Tárgy> beleér vmibe. Kabátja beér a vízbe.
  • 3. tárgyas (ritka, régies) Beér vmit, vkit: <ruhaféle, takaró v. más hosszúkás tárgy> elegendő, elég nagy ahhoz, hogy vmit, vkit betakarjon, v. egyik szélétől a másikig érjen; betakarja, befedi v. átéri. □ A köpeny … Nem … éri be termete teljét. (Arany János–Goethe-fordítás)
  • 4. tárgyas (régies) Beér vmit: elhat vmeddig. □ Nézte őket, míg szemeivel beérheté. (Jókai Mór) Az isten … keze … beéri az egész világot. (Mikszáth Kálmán)
  • 5. (tárgyas igealak tárgy nélkül) Beéri vmennyivel, vmivel, vkivel: megelégszik vele, nem kíván többet, mást v. különbet. → Kevéssel beéri. Csekély összeggel is beéri. Azzal is beéri, ha látja a leányt. Igénytelen ember, beéri egy tányér jó levessel és főzelékkel. Nem járok sehová, beérem egy-két jó baráttal. A tanár nem érte be ezzel a válasszal. Be kellett érnünk azzal, hogy kívülről hallgattuk a zenét. □ E néhány sorral érd be most, öcsém … Más levelem majd több lesz és vidám. (Petőfi Sándor) Becsvágyó, mohó ember lévén nem érte be fizetésével. (Kosztolányi Dezső) Jóravaló szegény ne dohányozzon, érje be bagózással. (Móricz Zsigmond) || a. tárgyatlan (ritka) Beéri vmivel, vmennyivel: az v. annyi elég (lesz) neki. Egész évben beéri egy öltözet ruhával, egy pár csizmával. Ha jól gazdálkodsz, tovább beéred ezzel a pénzzel. □ Sok pénzt ne hozz magaddal, beéred egy pár száz pengővel. (Petőfi Sándor) [A bíró] nem tudott csak kétszáz forintot előteremteni, Tormási avval is beérte. (Móricz Zsigmond)
  • beérhető; beérő; beért.