Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <A beszélő v. a szóban forgó személy felől indulva, nézve:> vminek a belsejébe, belseje felé. Elindult be a házba. Ez itt csupa nyárfa be egészen az erdő közepéig. □ Egy irányba vitt, be a nádas közepébe az ösvény. (Móricz Zsigmond) || a. Tágasabb, szabadabb helyről szorosabb, zsúfoltabb helyre v. hely felé. Előre tolakodott, be a tömeg közé. Most egyet kanyarodott a kocsi, be a szűk utcába. □ Messze ingoványos nád vala, be egész az érsek erdejéig. (Tolnai Lajos) || b. Lakott hely külső területéről a belseje felé v. a belsejébe. Sétálva indul be a belváros felé; be egészen a belvárosig. || c. Kisebb lakott helyről, faluról, tanyáról nagyobb lakott helyre. Elköltözik innen, be a városba.
2. <Rendsz. kérdésre adott feleletben; vmely ige odaértésével, egy helyhat kiegészítéséül:> a határozóval megjelölt bent levő helyig, helyre, hely felé. [Hová mégy?] Be a szobába.
3. <Felszólításként olyan kihagyásos mondatokban, amelyekben a ki nem tett ige odaérthető.> → Pofa be! □ Be, kard [= vissza a hüvelybe]; tanulj te szörnyűbb markolást. (Arany JánosShakespeare-fordítás) No, be, mondta s kurátoros mozdulattal intett, hogy menjünk be. (Móricz Zsigmond)
4. (népies) Benn. Arra be a falu közepén lakik.
II. igekötő
A. <Az ige jelentését módosító szerepére nézve ld. a be- igekötős címszavakat, főleg igéket.>
B. <Önállósítva, be- igekötős igét tartalmazó eldöntendő kérdésre adott igenlő feleletként, a szóban forgó igével egyértékű.> [Bejössz?] Be [= Igen, bemegyek.]