Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. A (szántó)földbe az ekevassal vágott, hosszú, sekély, árokszerű mélyedés. Keskeny, mély barázda; barázdát hasít, húz, vág, von. □ S még áll Mohács még áll! magasbra nőnek Az új barázdán s régi hősökön Kalászai. (Eötvös József) Bús bivaly ballagva rázza Igáját s barnul új barázda. (Tóth Árpád) || a. <A termőföldön> ilyen szélességű terület. Egy barázda sem maradt vetetlen.
2. (szőlészet, tájszó) <A szőlőtőkék sorai közt nyitás előtt> hosszúkás mélyedés. □ A gazda jár, jár a barázdákon, méregeti a szőlőhatárokat, ide egy lugast tervez, amott az aljat ki kellene ültetni őszibarackkal. (Mikszáth Kálmán)
3. <Vminek a felületén> hosszú, rendsz. vonalszerű v. sávszerű mélyedés. A hanglemez, az oszlop barázdái; a növény szárának, termésének barázdái. A hajó után hosszú barázda húzódott a vízen. □ Olyat botlik, hogy képivel Barázdát húz a megfagyott havon. (Petőfi Sándor) Megérkezik a hullámverés kígyózó barázdák szaladnak a folyam síkján. (Nagy Lajos) || a. (átvitt értelemben, választékos) <Arcon, homlokon> ráncok alkotta mélyedés. Vmi barázdát → vés vkinek az arcára, homlokára. □ A szenvedély sok mély barázdát Vont napsütötte arcomon. (Komjáthy Jenő) Az évek hóval födik el fejét És barázdákkal barna homlokát. (Juhász Gyula)