Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Olyan <személy, csoport>, aki, amely babonákban hisz és magatartását, cselekedeteit ezek irányítják. Babonás vénasszony; babonás törzsek. □ A palóc nép babonás hisz az ördögben és rémlátásokban. (Mikszáth Kálmán) Ezen a környéken laknak a mulatóhelyek dámái, akik babonásak a koldusok átkai, vagy áldásai iránt. (Krúdy Gyula) Nem volt babonás, de azért titkos borzongások futkároztak benne. (Babits Mihály)
2. Olyan <érzés, magatartás>, amely babonán, tévhiten, hiedelmeken alapul. Babonás cselekedet, félelem, hiedelem, hit, szertartások, szokás; babonás tisztelet: félelemmel vegyes t., mely szinte természetfölötti erőt lát tisztelete tárgyában. Babonásan fél, irtózik vmitől. □ Jurisics váratlan megjelenése babonás félelemmel töltötte el. (Herczeg Ferenc) Közelből nem hatottak már olyan nagy-valakikül ezek a hires Széchyek, mint gyerekkoromban, családi mendemondákon és babonás tiszteleteken át. (Kaffka Margit)
3. (ritka) Olyan <dolog>, amelyhez babona fűződik. Babonás éj, napok, szám. || a. (ritka) Babonával teli. □ A boszorkány a levegői sárkány, Táltos és tündér, az ostobáknak A setétben ült babonás világban Bábjai voltak. (Fazekas Mihály)
5. (ritka, költői) Megbabonázott, elbűvölt. □ A lelkem ódon, babonás vár Örökös itt A kripta-illat és a köd. (Ady Endre)
II. főnév -t, -ok, -a (ritka) Babonás személy. □ Mit hoz az újhold? Talán szerencsét, amely elé megütögetik üres bugyellárisukat a babonások. (Krúdy Gyula)