ÜZLET [e] főnév -et, -e [ë, e], (
régies) űzlet
- 1. Magánszemély v. kisebb tőkés csoport tulajdonában levő és vezetése alatt álló, rendsz. kisebb kereskedelmi vállalkozás. Jó forgalmú, virágzó üzlet; az üzlet jól, rosszul megy, pang; → társul az üzletbe; üzletet nyit; üzletet → vezet. Nem maga vezeti az üzletet. □ A múlt év végén üzletem tiszta jövedelme 14 733 korona volt. (Ambrus Zoltán) Egy borkereskedő lánya: tizenhatéves. De már önállóan vezette az üzletet. (Krúdy Gyula)
- 2. Ennek helyisége. Belvárosi üzlet; → nyílt üzlet; utcai üzlet; az üzletek nyitvatartási ideje; bemegy az üzletbe; bezárja az üzletet. □ A Mercerián jártak, üzletről-üzletre. (Babits Mihály)
- 3. Kereskedelmi, adásvételi ügy lebonyolítása; kereskedelmi megállapodás, üzletkötés. Fekete, jó üzlet; → paritásos üzlet; rossz üzlet; vmilyen üzlet kínálkozik; üzletet → köt; elrontja vkinek az üzleteit; (1945 előtt) (az) üzlet üzlet: üzleti ügyekben pusztán az anyagi előny, a kereseti lehetőség az irányadó, érzelmi, emberiességi v. más szempontoknak helye nincs. □ Bankár vagy ügynök
azt hiszem üzleteket köt. Vagy üzleteket közvetít
(Ambrus Zoltán) Egy körülbelül százezer koronás üzletben szíveskedjék tizedikén Bpestre fáradni. (Gárdonyi Géza) A tőzsdén játszottunk, és doktor Corvinusz közvetítette az üzleteket. (Krúdy Gyula) || a. (rosszalló) Anyagi haszon érdekében végzett tevékenység, ill. az ezzel szerzett anyagi előny, nyereség. Üzletet csinál vmiből. Mindenben csak az üzletet látja. A nősülés is csak üzlet volt neki. □ Szép színbe rejti undok űzletét. (Arany JánosArisztophanész-fordítás) || b. (bizalmas) Vmi vkinek nem üzlet: a szóban forgó helyzet v. tevékenység anyagi szempontból vki számára nem előnyös (, és ezért nem érdemes vele foglalkoznia). Ez nekem nem üzlet!
- 4. (régies, irodalmi nyelvben) Tevékenység. □ Rája nézve a kaland, amennyiben könnyelmű viszonyok kötésére és hódítási üzletre vonatkozott, éppen semmi érdekkel nem bírt. (Kemény Zsigmond)
- Szóösszetétel(ek): 1. üzletbér; üzletév; üzletkör; üzletkötés; üzlettulajdonos; 2. áruüzlet; banküzlet; csereüzlet; élelmiszerüzlet; értékpapír-üzlet; fióküzlet; fodrászüzlet; főüzlet; fűszerüzlet; hentesüzlet; kosztüzlet; papírüzlet; péküzlet; részletüzlet; szaküzlet; tejüzlet; zálogüzlet; zugüzlet.