Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

ÜTKÖZET [e] főnév -et, -e [ë, e]
  • 1. Általában rövidebb időtartamú fegyveres összecsapás, csata két ellenséges sereg között. Döntő, eldöntetlen, heves, kétes kimenetelű ütközet;marathoni ütközet; az ütközet hevében; ütközetbe bocsátkozik; állja az ütközetet: megállja a helyét, felveszi a harcot; → elfogadja az ütközetet; ütközetet vív. □ Vezérünk … úgy gazdálkodik a magyar élettel, Hogy amint idáig bizonyítá tettel … Ki nem teszi népét kétes ütközetnek. (Sárosy Gyula) Ütközetet álljunk. Vívja ki hogy tudja. (Kemény Zsigmond) Mit keresnél, gyönge asszony, Véres ütközetben? (Arany János) || a. (katonaság) Két, rendsz. hadtestnél kisebb ellenséges sereg összecsapása, amelynek – a csatával ellentétben – a háború menetére nincs döntő hatása. Légi, páncélos, tengeri ütközet. A több napig tartó csaták számos ütközetből állanak. □ Két hónap alatt vagy harminc ütközetben vett részt. (Karinthy Frigyes)
  • 2. (átvitt értelemben, ritka, sajtónyelvi) Vmely cél érdekében indított szervezett küzdelem egyik szakasza. A széncsata ütközetei.
  • Szóösszetétel(ek): ütközetalakzat; ütközetmenet; ütközetmoraj; ütközetvezetés; ütközetvonat.
  • ütközeti.