Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (csak egyes számban) Az ír (I. 16) igével kifejezett cselekvés; az a cselekvés, hogy vmit írnak. A cikk, a dolgozat, a feladat, a regény, a tanulmány írása; írás közben; a levél írása (közben). Belefáradt az írásba. □ A mi urunk ebédig az olvasásban és az írásban tölti az időt. (Mikes Kelemen) Nagyon akadozott az írás. (Móra Ferenc)
2. Ennek a cselekvésnek látható eredménye mint íráskép. Férfias írás; → goromba írás; → kiírt írás; → rossz írás. Az írás elfakul. Olvashatatlan az írása. Szép írása van. Ez az ő írása. □ A megfakult betűk a Jancsi írása. (Mikszáth Kálmán) A fiú olvasta a mákszemnyi apró írást. (Gárdonyi Géza)
3. Az íráshoz, a nyomtatáshoz szükséges betűknek, írásjegyeknek vmely rendszere. Cirill(betűs) írás; → gót írás; kínai, latin(betűs), titkos írás.
4. A betűk, írásjegyek (rendszerének) ismerete, felhasználása; az írás (1), betűvetés készsége. Írás és olvasás. A gyerek gyorsan haladt az írásban. || a. (iskolai) Ez mint iskolai tantárgy. Írás: heti 6 órában. Írásból jelese van.
5. Írott szöveg. Írásba foglal vmit: leírja, megírja; egy sor írásba → kerül; írásba → ró; írásban nyújtja be kérelmét; írásban →(le)rögzít; szóban és írásban. □ Minek is tagadjam, ki szedte írásba (Mikszáth Kálmán) || a. (ritka) Olvasmánynak szánt nyomtatott szöveg. Írásban és képben ismertet vmit. Az írás is lehet fegyver. || b. Felírás, felirat. A dekorációs táblákon olvasható írás. □ Elkopott az írás dejszen nem is csoda, Negyven éve lesz már, hogy bevésték oda. (Arany János)
6. Irodalmi, újságírói tevékenység. Írásból él. Az írás a hivatása. Tehetsége van az írásra. □ Ó szép magyar fejek, ti drága-régik, | költők, az írás büszke bajnoki. (Kosztolányi Dezső) || a. Ennek a tevékenységnek eredménye mint szellemi termék; írásmű. Bátor, becsületes, megalkuvó írás; a fiatal író legújabb írása.
7. (gyak. nagy kezdőbetűvel írva) (vallásügy) A biblia, a szentírás. Az írás szavai szerint. □ Itt az írás, forgassátok Érett ésszel, józanon, S benne feltalálhatjátok | Mit tanít bölcs Salamon. (Kölcsey Ferenc) Az írás világosan megmondja, hogy Noé hatszáz esztendős volt az özönvíz évében. (Jókai Mór)
8. (bizalmas) Irat, okirat, igazolvány. Írást ad vmiről; írást → csinál. Felmutatja az írásait. Megkapta róla az írást. □ Édesanyám előkereste az írásokat s megmutatta. (Móricz Zsigmond)
9. A vert pénznek, érmének az az oldala, amelyiken az értékét jelző szám olvasható <kül. feldobott pénzdarabbal való sorsolásnál>. → Fej v. írás. Ha az írás lesz fölül, te választasz. □ A sors határozzon. Fej vagy írás? (Jókai Mór) Nos? kérdezte. Fej vagy írás? Írás Az aranytallér valóban írást mutatott. (Krúdy Gyula)
10. (népies) Vonalas mintájú népi díszítő elemek fajzolása, festése. A hímes tojás írását a háziak végzik el. || a. (népies) Ennek eredménye. Tarka írást varrt ki a párnahéjra.
11. (ritka) Madártojáson látható vonalas minta, rajz. A tojás zöldesfehér, foltokkal, írásokkal és pontokkal tarkállva.