Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Vmely árunak pénzben kifejezett értéke. Alacsony ár; → drága ár; felemelt, jutányos, kedvezményes, leszállított, magas, méltányos ár; → olcsó ár; (bizalmas, túlzó) szédületes ár; → szolid ár; beszerzési ár: az az ár, amelyet a viszonteladó fizet vmely áruért; beváltási ár: az az ár, amelyet az állam, a hatóság fizet a beszolgáltatott áruért v. beadott értékért; → bolti ár; eladási ár; fogyasztói ár: az az ár, amelyet a fogyasztónak kell vmely áruért fizetni; → gyári ár; → hatósági ár; → kikiáltási ár; → maximális ár; nagykereskedői ár; → napi ár; önköltségi ár; → piaci ár; szabadpiaci ár; → szabott ár; → termelői, világpiaci ár; vminek az → utolsó ára; az árak ellenőrzése, megállapítása; az árak csökkentése, emelése, letörése, mérséklése; vmilyen áron, (ritka) árban, árért, ár mellett* <vásárol, vesz>; borsos v. paprikás áron; fele áron; → használt áron; → örök áron; potom áron; áron → alul; → lemorzsolódnak az árak; → felhajtja vminek az árát; az ár(ak) → felhajtása; → felszabadítja vminek az árát; felveri vminek az árát; → kitartja vminek az árát; → lesrófolja az árat v. vminek az árát; vki megadja az árát vminek: (átvitt értelemben is) meglakol érte, pórul jár vele, alaposan ráfizet, megkeserüli; → megkéri az árát; → rombolja az árakat. Szóláshasonlat(ok): mást v. másról beszél, mint Bodóné, mikor a → bor árát kérik. □ Te ölted meg, te adod meg Az árát. (Arany János) Olyan ára van a gabonának, hogy olyant az öreganyád öreganyja se hallott. (Móra Ferenc) Megszilajultam, kitartottam az árát. (Móricz Zsigmond) || a. Nincs ára vminek: nem kelendő, nem igen veszik, nehéz eladni elfogadható áron. □ A földnek nincs most ára. (Tolnai Lajos)
2. Az a pénzösszeg, amelyet vki vmely árucikkért ad v. kap. Elkártyázza v. elissza a borjú árát. Megtapogatta zsebében a búza árát. □ A pezsgőt ittuk a zálogba csapott óra árából. (Mikszáth Kálmán) A munkabér, a munkaerő ára | cincog zsebünkben, úgy megyünk haza. (József Attila)
3. (rendsz. birtokos személyraggal) (átvitt értelemben) Az a gyakorlati v. erkölcsi érték, amelyet vmely haszonért v. előnyért kell cserébe adni, ill. feláldozni. Az árulás, a becsület, a boldogság, az előhaladás ára; (nagy) ára van ennek: súlyos következményeket kell vállalni ezért. (Nagy) ára van vkinek: nagyon megbecsülik. Ára van most a legénynek. Nagy árat → fizet vmiért. □ Kellesz a nagy arénára Akkor is, ha életednek Életed lesz majd az ára. (Ady Endre) || a. (átvitt értelemben) Vminek az árán v. vmilyen áron: a) vmely értéket v. értékeket kockáztatva, ill. feláldozva. Boldogsága, egészsége, élete, nyugalma árán; b) vmilyen úton-módon, rendsz. kockázattal járó eszközzel v. eszközökkel. Áldozatok, küzdelmek, szenvedések árán; árulás, csalás, hazugság árán; semmi áron: semmiképpen. □ El vagyunk határozva a magyar nemzetnek önállóságából semmi áron egy hajszálnyit sem engedni. (Kossuth Lajos)
4. jelzői használat(ban) (mindig pénzösszeget jelentő mennyiségi jelzővel együtt) Ára: a jelzőben megjelölt ellenértéknek megfelelő árú. Öt forint ára haszon sincs rajta. Tíz forint ára zöldséget vettem. □ Mondtam neki, hogy vegyen reggel egy garas ára meggyet. (Gárdonyi Géza) Húsz fillér ára konyakot kértem. (Móricz Zsigmond)