Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Elvi magatartás, állásfoglalás, mely megszabja vkiről, vmiről való felfogásunkat, hozzá való viszonyunkat; nézet, felfogás. Burzsoá, elavult, elvi, határozott, hivatalos, ingadozó, jogi, kritikai, maradi, marxista, merev álláspont; → meghaladott álláspont; → várakozó álláspont; az (volt) az álláspontunk, hogy ; álláspontja érvényesült; álláspontja változatlan; enged álláspontjából; csatlakozik vkinek álláspontjához; ragaszkodik álláspontjához; megmarad álláspontján; vmely állásponton → van; vmilyen álláspontra → helyezkedik; vmely álláspontra jut; vmilyen álláspontot foglal el (→ elfoglal); vmely álláspontot képvisel; elfogadja álláspontunkat; előterjeszti, kifejti álláspontját; feladja álláspontját; álláspontját leszögezi, védelmezi. Nem lehet eltéríteni álláspontjától. □ E korhadt álláspont se kell nekem (Madách Imre) Eötvös az emberbarát, a nemes értelemben vett irány álláspontjára helyezkedik. (Péterfy Jenő) Álláspontjából egy fikarcnyit se hajlandó engedni. (Kosztolányi Dezső)
2. (műszaki nyelv) <Földméréstanban> a mérési munkálatok kiinduló pontja, a műszerek felállítási helye; állomás. A mérnök meghatározta az álláspontot. || a. (katonaság) (Harci) álláspont: az a hely, ahol a harci egység v. a katona a harc folyamán tartózkodik, ahonnan a hadműveleteket végzik, indítják, ill. ahol új harcra rendezkednek be. □ Ha nem győzök is, de rendben visszavonulok, újra álláspontot foglalok. (Jókai Mór)
3. (irodalmi nyelvben, elavult) Olyan pont, melyen áll, megállhat vki. □ Sokáig és nagy erőlködéssel küzdte fel magát a gólyalábas, igyekezve talpainak álláspontot adni. (Jókai Mór)