Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. A politikához (12, 4) tartozó, rá vonatkozó, a politikát illető, a politikában követett, vallott <dolog>. Politikai állásfoglalás, álláspont, élet, felfogás, irányvonal, meggyőződés; politikai megrázkódtatás; politikai nyilatkozat, öntudat, program, vélemény, vita; politikai elvtelenség, érzék, fordulat, színvallás; politikailag: a politika szempontjából, a politika terén; politikailag megbízható; politikai mederbe terelődik. □ A politikai konstellációk is úgy állnak, hogy az ember ki sem ösmeri már magát. (Mikszáth Kálmán) || a. A politika (12, 4) szempontjából tekintett, e szempontból valami(lyen)nek tartott, nézett <személy, dolog>. Politikai akrobata ←; politikai analfabéta, bűnös, iskolázottság, megbízhatóság, műveltség, tudatlanság, vétség. □ Öten vitatkoznak, s mindegyiknek más a politikai árnyalata. (Justh Zsigmond) A legelső szó, amit a politikából megtanultam, ez volt: Abcug! ..Tulajdonkép ennyi volt a politikai iskolám. (Móricz Zsigmond)
2. A politika (12) céljait segítő, szolgáló, ezzel kapcsolatos <dolog>. Politikai ábécé, agitáció, felvilágosító munka, jelszó, napilap, párt, szervezet, tevékenység, tüntetés. □ Egy napi politikai lap nagy hatalom. (Tolnai Lajos) Minden politikai, gazdasági vagy egyéb tevékenység, illetőleg magatartás, amely ellentétben áll a dolgozók érdekével, összeférhetetlen az országgyűlési képviselői megbízatással. (A Magyar Népköztársaság Alkotmánya) || a. Politikára (12) irányuló, vmely politika által meghatározott <dolog>. Politikai akarat, szándék, törekvés. || b. Politikából, a politikában(12) követett állásfoglalásból folyó, eredő <érzelem>. Politikai elfogultság, gyűlölet, szenvedély.
3. Olyan <személy>, akinek szóban forgó állapota a politikával (12) kapcsolatos. Politikai fogoly; politikai menekült ←.
4. Politikával (12, 4) hivatásszerűen foglalkozó, különlegesen, megkülönböztetetten ezzel kapcsolatos feladatokat végző <személy, csoport, szervezet>. Kiváló politikai egyéniség; politikai bizottság, biztos, megbízott, munkatárs, osztály, rendőrség, tiszt; politikai pályára megy. || a. (1945 előtt) politikai államtitkár: <megkülönböztetésül az adminisztratív államtitkártól> az az á., aki a minisztert az országgyűlésben bizonyos korlátok közt helyettesíthette; állása bizalmi természetű volt, s a miniszter távozásával lemondani kényszerült.
5. (tudományos) Az állam életére, szervezetére vonatkoztatott, azzal kapcsolatos <tudományág, tudományos eszköz>. Politikai földrajz: az államnak és a földrajzi tényezőknek kapcsolatait vizsgáló f.; politikai gazdaságtan ←; (elavulóban) politikai számtan: a közgazdasági és polgári életben előforduló számolási feladatok (százalékszámítás, kamatszámítás, kereskedelmi számtan stb.) megoldásával foglalkozó sz.; politikai térkép: vmely ország határait, közigazgatási beosztását, nagyobb helységeit, vasútvonalait stb. feltüntető, de felszíni viszonyait nem ábrázoló t.
6. Az állampolgári, társadalmi, közéleti tevékenységre vonatkozó, ezzel kapcs. folyó, végzett. Politikai jogok: főleg az aktív és passzív választójog; a politikai jogok elvesztése; politikai jogainak gyakorlásától való eltiltás; politikai szabadság; politikai szónoklat. □ A politikai jogokat bíró rétegek az új gazdasági világversenyben hamar elvesztették volna a csatát, ha nincs ez a rendszer, amely életüket félszázaddal meghosszabbította. (Móricz Zsigmond)