Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

PESTIS [e] főnév -t, -e [e] (csak egyes számban) (orvostudomány)
  • 1. Patkányok, ill. ezek bolhái által terjesztett, a nyirokmirigyek gyulladásával és elgennyesedésével járó, egyik legpusztítóbb járványos betegség; döghalál, dögvész; fekete halál. Pestisben megbetegszik; behurcolja a pestist. A pestis Európában ma már, ritkán fordul elő. || a. (bizalmas) A pestis mint járványként fellépő betegség. A XIII. századi pestis alkalmával. Ázsia egyik országában pestis dúlt. A pestis szedte áldozatait. □ Itt még más rossz hírek is vannak; mert a pestis itt igen kezd sétálni. (Mikes Kelemen) Jövendöl egyre, télen-nyáron … lesz háború, éhség, vagy pestis. (Arany János)
  • 2. (gyak. összetételben) (állattan) <Bizonyos állatokon> fajták szerint más-más vírusok okozta súlyos fertőző járványos betegség. A sertést pestis ellen beoltották.
  • Szóösszetétel(ek): 1. pestisbacilus; pestisbeteg; pestisfészek; pestisgóc; pestisjárvány; pestiskórház; pestistályog; 2. sertéspestis.