Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Igen rövid, alig érzékelhetően kevés idő; egy szempillantásnyi idő. Egy pillanat!: várj egy kicsit!, mindjárt!, azonnal!; egy pillanat alatt; (szinte) pillanatok alatt: a vártnál v. a szokásosnál sokkal rövidebb idő alatt; → őrizetlen pillanat; világos pillanat; egy pillanat műve volt; egy → észrevétlen pillanatban; a → jelen pillanatban; egy → óvatlan pillanatban. Várj egy pillanatig! Egy pillanatra sem hagyja magukra őket. Állj meg egy pillanatra! □ Minden olyan mozdulatlan . Mult jövendő tán együtt van Ebben az egy pillanatban? (Vajda János) Ebben a pillanatban megértette, ujjongva és boldogan, miért kellett megtanulnia ölni. (Karinthy Frigyes) || a. <Mondatként, élénk stílusban.> Igen rövid idő múlik el, és Egy pillanat, máris megyek. □ Ott az ürge, Hű, mi fürge, | Mint szalad! Pillanat, S odabenn van, Benn a lyukban. (Petőfi Sándor) Egy pillanat és megindul a hegy. (Ady Endre) || b. Olyan igen rövid időtartam, amelyet színes és erős érzelmi mozzanatok, kísérő jelenségek tesznek vki számára emlékezetessé. Boldog, mámoros pillanat; → önfeledt pillanat. Gyönyörű pillanat volt, amikor átvettem a kitüntetést. Életemnek legkeservesebb pillanata volt az, amikor megtudtam a halálhírét. □ Többet ér egy hosszú életnél Egy álmot nyujtó pillanat! (Ady Endre) || c. A legszűkebb értelemben vett jelen. A pillanatnak él. Élvezi, amit a pillanat nyújt. □ Úgy látszott, hogy Bíró Jenő úr meg tudja becsülni, amit a tűnő pillanat ád, s ki tudja színi minden virágnak a mézét. (Ambrus Zoltán) A pillanattal foglalkozott csak, kéjesen elnyújtózva a kádban. (Hunyady Sándor)
2. jelzői használat(ban) Igen rövid ideig tartó. Egy pillanat türelmet kérek.
3. (mutatónévmási v. sorszámnévi jelzővel) Időpont. Bármely v. minden pillanatban: bármely időpontban a közel jövőben; (már, rögtön, mindjárt) az első pillanatban: első észlelésre, az első, rövid tapasztalat alapján, első, gyors megállapításként. Már az első pillanatban kiismertem. Az első pillanatban azt hittem, meghal, de csak elájult. □ Mindjárt az első pillanatban rokonszenvesnek találtam. (Kosztolányi Dezső) || a. Abban a pillanatban: a) a mondottakkal pontosan egy időben. □ Janka abban a pillanatban lépett be, mikor éppen kiürítettem a zsebem. (Móricz Zsigmond); b) rögtön utána. A gyerek jó éjszakát kívánt, és abban a pillanatban elaludt. || b. Ebben a pillanatban a) jelenleg (de nem sokáig). Ebben a pillanatban még ő a bajnok. b) hamarjában, most, hirtelen. Ebben a pillanatban nem tudom megmondani, hogy hol van. c) épp az imént. Ebben a pillanatban ment el. d) azonnal, rögtön. Ebben a pillanatban rendelkezésére állok. || c. Első pillanatra: <gyak. ellentétes cáfoló tartalmú mondat előzményeként:> a) az első, felületes, futó benyomás szerint. Első pillanatra tetszetős. Nem olyan, mint első pillanatra látszik. b) első (meg)látásra. Első pillanatra beleszeretett. || d. Vmely történés bekövetkezésére alkalmat adó, vmely cselekvés elvégzésére alkalmas időpont. Alkalmas, döntő, kellő pillanat; → lélektani pillanat; → történelmi pillanat; a pillanat szüleménye: a helyzetből adódó hirtelen megnyilatkozás, elhatározás, tett; a pillanat adta ötlet; az → utolsó pillanatban. □ A jóslat teljesült a pillanat megjött. (Csiky Gergely) Önkívületben járva az éjjeli utcákat, véletlenül látta meg a hazatérő ittas áldozatot, és tettét a pillanat sugallta. (Babits Mihály)
4. (régies) Pillantás (1). □ Csak rám nézne, csak egy pillanatot vetne rám. (Szigligeti Ede) Az ifjú észrevette esdő pillanatát. (Jókai Mór)