Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

PÉNZ főnév -t, -ek, -e [ë, e]
  • 1. <A gazdasági életben> általános értékmérőként és csereeszközként használatos érme, bankjegy v. államjegy. Elegendő, kevés, sok pénz;fehér pénz; hamis pénz;heverő pénz;jó pénz; jóljövö pénz; kidobott pénz: (átvitt értelemben is) fölöslegesen elköltött p.; nemnyírt pénz; potom pénz;potya pénz;régi pénz;rossz pénz;sárba dobott pénz;szép pénz;talált pénz;váltott pénz; a pénz értéke; a pénz hígítása; a pénz névértéke; pénz álla házhoz; pénz állvmiben; (csak úgy)dől hozzá a pénz; elúszott a pénze; majdfelveti a pénz; nem veti fel (→ felvet) a pénz; fogytán v. fogyóban van a pénze; kamatozik a pénze; nem marad meg (→ megmarad) nála a pénz;szétfolyik a pénz a kezében; sok pénz üti a markát; fut a pénzeután; pénzbe fogad; pénzbekerül; ez nem kerül pénzbe; pénzben játszik; kifogy a pénzből; nem futja a pénzéből; vkinek a pénzébőlkikerül vmi; jó pénzért; potom pénzért;kis pénzért; semmi pénzért sem: semmi módon, semmiképpen; pénzhez jut; másnak a pénzéheznyúl;olcsó pénzen, olcsó pénzért; bővében (szűkében) van a pénznek; vanhelye a pénznek v. ezer helye van nálunk a pénznek; végérejár a pénznek; pénzre tesz szert; pénzt vagy életet!: a) <rablóknak tulajdonított felszólításként:> add ide a pénzedet, vagy megöllek!; b) (bizalmas, tréfás) fizess, adj pénzt!; befekteti a pénzét vmibe; elszórja a pénzt; elissza, eljátssza, elmulatja a pénzét; elkölti a pénzét; elveri a pénzét; felváltja a pénzét; feléli a pénzét; pénzt vesz fel; pénzt folyósít; pénzt fordít vmire; pénzt felhajt vmire; pénztgyűjt vmire, vmilyen célból v. céllal;hajigálja a pénzt; pénzt hamisít; pénzt kölcsönad; pénzt kiad; új pénzt bocsát ki;kilopja a pénzt vkinek a zsebéből; a régi pénzt kivonják a forgalomból; pénzt költ vmire; pénztlát; nemlopom én a pénzt; minden pénzt megér: a) nem kell sajnálni rá a p-t, nagyon értékes; b) (bizalmas) <személy:> jó pofa, nagy csibész; → megnézi a pénzt; pénztöl vmibe; sok pénzt harácsol össze; pénztrak vmire; nem sajnálja a pénzt vkitől;stabilizálják a pénzt;sürgeti a pénzét; szórja a pénzét; pénztver vmibe; pénzzé tesz vmit; vkinek a pénzévellóg; pénzzeltöm vkit; nem győzi pénzzel; pénzzel megveszteget vkit; pénzzel támogat vkit. Szóláshasonlat(ok): annyi a pénze, hogy atyúk eszi az apraját; (rosszalló) ismerik, mint a rossz pénzt: rossz hírét mindenki ismeri. □ Ész, pénz ád mindent, de csak együtt osztanak áldást. (Berzsenyi Dániel) Juhász legény, szegény juhász legény! | Tele pénzzel ez a kövér erszény. (Petőfi Sándor) Pénzem nincs, hitem elinalt, Erőm elfogyott, meghalok. (Ady Endre) Könyvre költöttem minden pénzemet. (Szabó Lőrinc) || a. (közgazdaságtan) Ez mint az árutermelés és az árucsere folyamatában az összes áru közül kivált különleges áru, amely az általános egyenérték szerepét tölti be. A szocialista gazdaságban a pénz szocialista termelési viszonyokat fejez ki, s nem változhat át tőkévé és a kizsákmányolás eszközévé. Tőkés viszonyok között lassú inflációval rontják a pénz értékét.
  • 2. Nagy anyagi érték; tőke, vagyon. A pénz világa. □ Az én apám gazdagok foglya …, De önmagát meg nem alázza A pénz előtt. (Ady Endre) || a. (átvitt értelemben) Tekintélyes, számottevő érték. Ne dobáld el a hulladékot, az mind pénz! □ Lassan-lassan, szegény pára; Nem gyalázunk, nem böcsmérlünk – Pénz nekünk a bőröd ára! (Arany János)
  • 3. (elavult) A legkisebb értékű pénzdarab. □ Jaj be szegény legény vagyok, Egy pénznek ura nem vagyok. (népköltés) Az öt krajcáron rögtön vett két almát és egy zsemlyét … így hamar végzett az öt pénzzel. (Móricz Zsigmond)
  • 4. (átvitt értelemben, tájszó, népies) A hal pikkelye; halpénz.
  • Szólás(ok): se pénz, se posztó: mindkét remélt haszontól, kedvező esélytől elestünk; (ritka, tréfás) pénz nélkül vesz a vásárban: lop; ld. még: ablak, bőr, él [2]. Közmondás(ok): pénz beszél, kutya ugat: <a kapitalista viszonyokra jellemző felfogás szerint> csak a pénz számít, a pénz mindenható, pénzzel minden elérhető, pénzért minden megvásárolható. Pénz emberség, ruha tisztesség: sokan aszerint ítélik meg az embert, hogy mennyi pénze van, és hogyan öltözködik.
  • Szóösszetétel(ek): 1. pénzajánlat; pénzalak; pénzáldozat; pénzállomány; pénzanyag; pénzárfolyam; pénzátalány; pénzátutalás; pénzbánya; pénzbáró; pénzbedobás; pénzbedobó; pénzbefektetés; pénzbefizetés; pénzbehajtás; pénzbeszedés; pénzbetét; pénzbevonás; pénzbiztosíték; pénzcsaló; pénzcsinálás; pénzcsomag; pénzcsomó; pénzcsoport; pénzcsörgés; pénzegyenérték; pénzelemzés; pénzellátmány; pénzelmélet; pénzelőleg; pénzérme; pénzfedezet; pénzfeldobás; pénzfelesleg; pénzfelhalmozás; pénzfogyasztás; pénzfogyasztó; pénzfokozat; pénzfolyamat; pénzforgatás; pénzforgató; pénzgazdaság; pénzgond; pénzgyűjtés; pénzgyűjtő; pénzhajhász; pénzhajhászás; pénzhajhászó; pénzhalmaz; pénzhamisító; pénzhatalmasság; pénzházasság; pénzhígítás; pénzhitel; pénzigénylés; pénzígéret; pénzilleték; pénzilletmény; pénzimádó; pénzínség; pénzismeret; pénzjáradék; pénzjel; pénzjelleg; pénzjövedelem; pénzkéregetés; pénzkérés; pénzkereslet; pénzkezelő; pénzkiadás; pénzkidobás; pénzkímélés; pénzkiutalás; pénzkivétel; pénzkopás; pénzkölcsön; pénzkölcsönzés; pénzköltés; pénzkörforgás; pénzkövetelés; pénzkrízis; pénzküldemény; pénzlebélyegzés; pénzleértékelés; pénzleső; pénzleromlás; pénzleszámolás; pénzlopás; pénzmágnás; pénzmegtakarítás; pénzmennyiség; pénzmérce; pénzmozgás; pénzművelet; pénznyeremény; pénznyomaték; pénznyomda; pénzolvasás; pénzöntő; pénzpazarlás; pénzpazarló; pénzpersely; pénzpocsékolás; pénzposta; pénzpróba; pénzpusztítás; pénzrúd; pénzsajtó; pénzsürgetés; pénzszag; pénzszállítmány; pénzszámítás; pénzszámoló; pénzszedő; pénzszegénység; pénzszeretet; pénzszerzés; pénzszerző; pénzszomjas; pénzszórás; pénzszükség; pénzszükséglet; pénztartalék; pénztartozás; pénztekercs; pénztömeg; pénztörténet; pénztulajdonos; pénzuralom; pénzutalvány; pénzuzsora; pénzüzér; pénzüzlet; pénzvagyon; pénzváltság; pénzveszteség; pénzvisszaváltás; pénzvisszavétel; pénzvizsgálás; 2. aprópénz; aranypénz; árvapénz; bánatpénz; bírságpénz; büntetéspénz; dézsmapénz; dugópénz; dugpénz; emlékpénz; ércpénz; érdempénz; ezüstpénz; farkapénz; fejpénz; fémpénz; füstpénz; gyámpénz; halpénz; háztartáspénz; helypénz; hídpénz; hópénz; iskolapénz; játékpénz; júdáspénz; kapupénz; kártyapénz; készpénz; kilométerpénz; konyhapénz; kosztpénz; költőpénz; közpénz; lakáspénz; leckepénz; liftpénz; papírpénz; papirospénz; révpénz; rézpénz; szükségpénz; táppénz; tartáspénz; tejpénz; tőkepénz; tűpénz; váltópénz; vámpénz; vásárpénz; zsebpénz.
  • pénzű.