Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
I. főnév -ot, -ja Művelés alá még nem vett v. műveletlenül hagyott termőföld. Felszántja, feltöri, megműveli a parlagot. □ Toldi meg nagy búsan haza felé ballag, Vaskos lábnyomától messze reng a parlag. (Arany János) Marháim elvesztek, földem parlag maradt. (Jókai Mór)
II. melléknév -on
1. Vmely okból műveletlen, gondozatlan <terület>. Parlag kert, szőlő. || a. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) □ Kedves barátom gondolatait a népiességről szeretném olvasni. E mező még oly parlag. (Arany János)
2. Parlagon (hagy, hever, hevertet vmit v. marad, van vmi): a) <földről szólva:> megműveletlenül, felszántatlanul, parlagként. □ A teleknek nagy részét igen elhanyagolta, parlagon hagyta. (Táncsics Mihály) Ebben az időben akinek sok földje volt, egyszerűen parlagon hagyta. (Móricz Zsigmond); b) (átvitt értelemben) <képességről, tehetségről szólva:> kiművelés, pallérozás nélkül, műveletlenül; c) (átvitt értelemben) <vmely adottságról, lehetőségről szólva:> felhasználatlanul, gyümölcsöztetés nélkül. □ Az olyan nagy tehetségnek, mint az öné, vétek parlagon heverni. (Jókai Mór)
3. (átvitt értelemben, ritka) Kellően nem pallérozott, ki nem művelt, ki nem finomított <tulajdonság>. □ Íme a köznép parlag, de józan ízlése hogyan találja meg a helyes utat kedvencei választásában. (Arany János)
4. (átvitt értelemben, ritka) Sivár, vigasztalan. □ A mindennapi szükséget is nehezen pótoló jövedelem nagyon parlag kilátást nyújt egy családnak a jövőre. (Arany János)