Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

PÁTOSZ főnév -t, -a, (régies) pathosz, páthosz (régies írva: pathos is) (csak egyes számban)
  • 1. (irodalomtudomány, művészettörténet, választékos) Szavakban, magatartásban, főként beszédben, szónoklatban, művészi alkotásban, fokozott érzelmi hév, szenvedély(es lendület), szárnyaló, emelkedett ünnepélyesség. Affektált, csinált, hamis pátosz. Szavaiban őszinte pátosz érzik. A képből sajátos pátosz sugárzik. □ A régi nagyszerű tragédiák pathosza … nem szenvedi azt a tarka vegyítéket …, mely az újabbakat bélyegzi. (Vörösmarty Mihály) Az érzelmi pathos Gusztávot egészen felhőkbe takarja, szemét homállyal födi. (Péterfy Jenő) Szavai észrevétlenül emelkednek, dagadnak, addig a bizonyos pátoszig, melyben egy nép szilaj lelkének minden vágya és reménysége lobog. (Karinthy Frigyes) || a. (irodalomtudomány) Az ilyen érzelmi tartalmat tükröző v. ennek éreztetésére alkalmas nyelvi, stílusbeli alakzat, előadásbeli, művészi kifejező eszköz. Költői, színészi pátosz. Pátosszal beszél, játszik, szaval. □ Magas páthosszal olvassa fel a leány az ő hőstetteinek leírását. (Jókai Mór) || b. (választékos, rosszalló) Álpátosz, fellengősség, dagály. Színpadias pátosz. Hagyjuk a pátoszt! □ Kérkedő pathosszal esküdözék: "Hitemre és lovagi szavamra." (Jókai Mór)
  • 2. (főként birtokos viszonyban) (átvitt értelemben, választékos) Vmely emberi tettnek, cselekvésnek, alkotásnak, szándéknak nagyszerűsége, emelkedett, fenséges volta, szenvedélyes lendülete. A békés építőmunka, a szocialista jövő, az első szerelem pátosza.
  • Szóösszetétel(ek): 1. pátoszmentes; 2. álpátosz.
  • pátoszos; pátoszú.