Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
I. <A szám jelölésére.> Ötször tíz <személy, dolog>. Ötven ember, év, forint, nap; ötven-ötven: mindegyiknek ö., külön-külön ö. □ Vadat űzni feljövének | Hős fiai szép Enéhnek | Ötven-ötven jó leventét Kiszemeltek, hogy követnék. (Arany János) Elekes félrevonta Jancsit, aki rendelkezésére állt ötven dollár erejéig. (Kosztolányi Dezső) Abu Kair négy napon keresztül sakkozott, ötven játszmát vezetve egyszerre.. (Karinthy Frigyes) || a. <Osztó értelmű kifejezésben:> ötven-ötven. Naponként ötven forintot keres.
II. <Sorszámnévvel kapcsolatos jelentésben v. sorszámnév helyett.>
1. <Az óra számának neve után az ötvenedik perc jelölésére.> Tíz óra ötven perckor indul a gyors.
2.* <Némely hely, szövegrész megjelölésére, állandósult kapcsolatokban:> ötvenedik. Az ötvenedik b) pontban; az ötvenedik paragrafus idézett bekezdésében.
II. (főnévi) -et, (ritka, régies) -e [e, e]
I. <A szám fogalmához szorosabban kapcsolódó jelentések.>
1. Az a mennyiség v. szám, amely ötven egységet foglal magában. Ötször tíz az ötven. Ötvenben a tíz megvan ötször.
2. (főleg személyragos alakban többes szám 13. személyben és ritka, régies egyes szám 3. személyben) Ötven személy. Ötvene [e], ötvenünk, ötvenetek [e-ë], ötvenük: ő (én v. te) és még negyvenkilenc másik személy (együtt); vele (velem, veled) együtt ötvenen.
3. (bizalmas) Az érvényben levő pénzegységből ötven; ötven forint. Ötvenért megveheted. || a. (bizalmas) <Főleg, ha az egység v. többszöröse is szerepel:> az érvényben levő pénzegység századrészéből ötven; ötven fillér, krajcár stb. Ötvenért vettem.
II. <Állandósult szókapcsolatokban, belső tárgyként, ill. számhatározóként; az igével kifejezett cselekvés, történés ötvenszeri ismétlésének kifejezésére:> ötven botütés mint testi fenyíték. Ötvenet vág, vágat vkire. □ Matyit a kastélyba cibálják; Lúdjait elhajtják; és a kapu közt hevenyében Ötvenet vágnak rá. (Fazekas Mihály) Vitéz kapitány úr, vágasson rám vagy ötvenet. (Vas Gereben)
III. <A sorszámnév főnévi értelmével kapcsolatos jelentésben v. főnévi értelmű sorszámnév helyett.>
1. (bizalmas) <Az óra számának neve után:> az ötvenedik perc vége. A gyors hét ötvenkor indul.
2. (népies,bizalmas) Vmely évszázadnak, kül. a folyó századnak ötvenedik éve. Ötvenben beszéltem vele utoljára.
3. (bizalmas) A szóban forgó személy ötvenedik életéve. Már az ötven felé → ballag. Közeledik az ötvenhez. Innen van még az ötvenen. Betöltötte az ötvenet. □ Magas, száraz, barna asszony volt, túl az ötven derekán. (Tolnai Lajos) Az ötven felé járó ember minden darabján jól meglátszik, hogy szereti a kényelmet, de az izgalom frissé teszi. (Petelei István)
4. (kissé bizalmas) Az ötvenes számmal jelölt ház, épület, lakás, helyiség. Rákóczi út ötven; harmadik emelet ötven.
III. (határozóragos alakok, határozószó-szerűen)
1. Ötvenen: ötven személy együtt. Ötvenen vagyunk az énekkarban. □ Sokan falatoztak itt, legalább ötvenen. (Kosztolányi Dezső)
2. Ötvenszer: a) ötven ízben, ötven alkalommal; b) <számnév előtt:> ötvennel megszorozva. Ötvenszer kettő (az) száz. c) <hasonlításban szereplő mennyiségről szólva határozatlan számnév v. (számnévi) névmás előtt:> ötvenszer több; ötvenszer akkora; ötvenszer annyi; d) <számnév és mértéknév v. mértéknévből képzett melléknév előtt, annak kifejezésére, hogy a szóban forgó terület akkora, hogy egyik oldala ötven, a másik oldala a tőszámnévvel meghatározott mértékegységnyi:> ötvenszer harminc méteres telek.
IV. <Szorzó számnév helyett, milyenségre v. mennyiségre utaló mutató névmás előtt, összetétel előtagjaként:> ötvenszer. Ötvenszer akkora; ötvenszer annyi; ötvenszer ekkora; ötvenszer ennyi.