Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. (kissé választékos) Véget nem érő, örökké tartó, örök. Örökös béke, tavasz. □ Élete gyertyáját soknak eloltátok Küldök én örökös éjszakát reátok. (Petőfi Sándor) Áldott föld az ilyen, ahol örökös a tavasz. (Móra Ferenc) || a. (irodalmi nyelvben) Olyan, ami egyetemesen mindig és mindenütt érvényes. □ Oh, ami itten örökös igazság, Egy más világban az tán képtelen. (Madách Imre)
2. Maradandó, végleges, végérvényes. □ Örökös hazája nincs senkinek. (Csokonai Vitéz Mihály) Döbrögben vala hát akkor vásár, a hatalmas | Döbrögi úr örökös jószágában. (Fazekas Mihály) Szent lázadások, vágyak s ifjú hitek Örökös urának maradni: Nem adatik meg ez mindenkinek. (Ady Endre) || a. Olyan <személy>, aki érdemei elismeréséül kitüntetésből vmely testületnek, intézménynek élete végéig tagja marad. A Nemzeti Színház örökös tagja. □ A vármegyeház ebben a vármegyében nem a nagyvárosokban van , hanem ebben a kis faluban, Szegváron, hogy ott legyen kéznél, a grófnak, a vármegye örökős főispánjának. (Móricz Zsigmond)
3. (gyak. túlzó) Vkinek egész életén át megmaradó, halálig tartó. Örökös barátság, rabság; örökös mátkaságban marad; örökös kenyér. □ Az emberi gyarlóság csakugyan örökös. (Vas Gereben) A szent házasságban csak eleinte vonzerő a csók, de a jó asztal, az örökös kapocs a férj és feleség között. (Mikszáth Kálmán) || a. (bizalmas, túlzó) Olyan <tevékenység, cselekvés>, amelyet vki gyakran szokott végezni; folytonos, szüntelen. Hogy nem unja meg az örökös olvasást?! || b. (bizalmas, túlzó) Olyan <tárgy>, amelyet állandóan használ vki, amelytől nem akar megválni. Ott ül a szerkesztő az örökös pipájával. □ Török bácsi az udvar felől jött, az örökös tarka, bosnyák házisapkájában. (Móricz Zsigmond)
4. Szünet nélkül tartó, folytonos, szakadatlan. Örökös bizonytalanság, fecsegés, kellemetlenség, panasz, veszekedés, viszály. Örökösen zaklatta kérdéseivel. □ Itt vagyok megint a Nagy városi élet örökös zajában. (Petőfi Sándor) A parkban egy vastag mohos márványobeliszk állt Vén tuják és gesztenyefák környezték Örökös volt ott az árnyék kánikulában is. (Gárdonyi Géza) Örökös itt a lélekjárás, A kripta-illat és a köd. (Ady Endre)
5. (játék) Örökös sakk: olyan helyzet a sakkban, amikor az egyik fél a másik fél királyának bármilyen lépésére ismételten sakkot tud adni.
örökösség.