Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. A beszélőnek v. a szóban forgó személynek a lakásán, házában, stb. <ha a beszélő nincs ott>. Otthon parancsolj (ne itt!): ne basáskodjál!, ne parancsolgass!; idegenben csak kérhetsz, de nem parancsolhatsz; (mindig) otthon ül ←; otthon van vhol: a) vhol állandóan v. általában tartózkodik; b) otthonosan érzi magát valakinél, szívesen látott vendég nála; nem vagy otthon!: <főleg vendégségben pajkosan viselkedő gyermeknek szóló figyelmeztetés:> viselkedjél rendesen, illedelmesen; tégy úgy, mint otthon v. mintha otthon volnál: érezd magad kényelmesen, fesztelenül; (tréfás) egyél, ne éhezzél v. ne koplalj, mint otthon: csak láss hozzá az evéshez, lakjál jól! Egy hete nem voltam otthon, holnap hazamegyek. Mi újság nálatok otthon? A barátom otthon van, fölkeresheted. Mindenütt jó, de legjobb otthon. □ Mint otthon itt úgy viselje Magát a kisasszonyka. (Csokonai Vitéz Mihály) Otthon a tűzhely hűvös és repedt. | Hideg fazékban készül az ebéd. (József Attila) Nem vén ember ő még, most is szebb asszonyt kapna, mint amilyen otthon van. (Gelléri Andor Endre) || a. Abban a lakásban, házban, amelyben a beszélő v. a szóban forgó személy szülei laknak, <ha az illető már máshol lakik.> Feleségem most otthon van a szüleinél. □ Hát hogymint vagytok otthonn, Pistikám? (Petőfi Sándor) || b. Abban a községben, városban, vidéken, ahol a beszélő v. a szóban forgó személynek állandó lakása van, <ha a beszélő nincs ott.> Épp akkor nyílik a kiállítás otthon, Miskolcon, amikor én Pesten leszek.
2. Azon a helyen, községben, városban, ahol a beszélő v. a szóban forgó személy született v. gyermekkorát töltötte, ahol családja, szülei élnek v. éltek; szülőföldjén, szülőfalujában, szülővárosában, <ha ő már máshol él>. Húsz éve nem voltam otthon, Baranyában. Hol vagy otthon? □ S úgy fogok majd otthon meghalni, Mint egy kölyök, Akinek tréfa volt az élet És ok nélkül pihenni tér meg. (Ady Endre)
3. <Külföldön levő személy szempontjából:> abban az országban, ahol a beszélő v. szóban forgó személy született, gyermekkorát élte v. ahol élete (előző) nagy részét töltötte; hazájában. Hej, azóta otthon már aratnak! Milyen lehet otthon az élet? □ A keservek | is édesebbek otthona hazában! (Katona József) Végső volt honában, Ki a szabadságért Hősi kardot ránta S othonn már nevét is Alig ismerik. (Petőfi Sándor)
4. (átvitt értelemben) Szólásszerű állandósult kifejezésekben a vhol való tartózkodás kellemes, meleg, meghitt, bizalmas hangulatának v. a vmiben való jártasságnak, vmely ismerős területen való biztos tájékozódásnak, mozgásnak, tevékenységnek a kifejezésére.FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Példa"/FD:"Példa"BD+BDFD:"Stílus"/FD:"Stílus"FD:"Példa"/FD:"Példa"BD+BDFD:"Stílus"/FD:"Stílus"FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Idézet"/FD:"Idézet"FD:"Forrás"/FD:"Forrás"FD:"Idézet"/FD:"Idézet"FD:"Forrás"/FD:"Forrás"BD+BDFD:"Stílus"/FD:"Stílus"FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Idézet"/FD:"Idézet"FD:"Forrás"/FD:"Forrás"BD+BDFD:"Stílus"/FD:"Stílus"FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Stílus"/FD:"Stílus"FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Idézet"/FD:"Idézet"FD:"Forrás"/FD:"Forrás"FD:"Idézet"/FD:"Idézet"FD:"Forrás"/FD:"Forrás"RD:"Jelentés3",CHBHBD+EHBDFD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Példa"/FD:"Példa"FD:"Idézet"/FD:"Idézet"FD:"Forrás"/FD:"Forrás"RDBD+BDFD:"Stílus"/FD:"Stílus"FD:"Példa"/FD:"Példa"