Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Emberek egészségének védelmével, betegségek megállapításával és gyógyításával hivatásszerűen foglalkozó, egyetemi képesítésű személy. Cselédkönyves, falusi, gyakorló, hatósági, kórházi, klinikai, körzeti, községi, menhelyi, rendelőintézeti, törvényszéki, üzemi, városi, vidéki orvos; az orvos 4-től 6-ig rendel; az orvos megvizsgálja a beteget, gyógyszert ír, rendel; a beteg bízik az orvosában; orvoshoz fordul, megy; → megmutatja magát az orvosnak; orvost hív. A jó orvos gyorsan felismeri a betegséget. □ Fehér köpenyben | egy orvos a górcső fölé hajolt. (Kosztolányi Dezső) Félve pislog az orvosra, mintha az lenne az élet és halál osztója. (Nagy Lajos) Orvosom voltál, megszerettelek, | s egyszer rád bíztam élő testemet. (Szabó Lőrinc)
2. (átvitt értelemben) Az, ami az egészség megőrzésére v. visszaadására alkalmas; orvosság. A legjobb orvos a hegyi levegő és a napfény. □ Oly orvos az álom, mely erőt tud adni. (Csokonai Vitéz Mihály) || a. (átvitt értelemben) Olyan személy, dolog, aki, amely vmely bajon, fájdalmon, hibán segít. A fájdalomnak az idő az orvosa. Ebben a házban minden beteg zárnak ő az orvosa. □ Vérző szívnek, mély sebeknek Orvos a halál. (Kölcsey Ferenc) Én tégedet köszöntelek, Te, a beteg Emberiségnek orvosa, jövendő! (Petőfi Sándor)
Közmondás(ok): Legjobb orvos az idő: idővel elfelejtjük a bajt, a fájdalmat.