Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

NYUGTA [2] főnév (személyragos) ..tát, ..tom, ..tod, ..tunk, ..totok, ..tuk (csak egyes számban, főként tagadó mondatban)
  • 1. Vkinek, vminek háborítatlan állapota, nyugvása, nyugalma, pihenése. Nincs nyugta: a) a sok munkától, elintézni valótól nem jut pihenéshez; b) izeg-mozog, nem találja a helyét; c) mindig tesz-vesz vmit; d) elkívánkozik onnét, ahol van; nincs nyugta vkitől: vki nem hagy neki békét, folyton zaklatja; nincs nyugta, míg …, nem …; nem leli, nem találja nyugtát. □ Már nyugtom éjjel sem találom. Mert ott is ébren tart az álom. (Csokonai Vitéz Mihály) Nem volt nyugta, míg rá nem talált az ebédlőben. (Mikszáth Kálmán) Sehol se volt nyugtom … (Babits Mihály)
  • 2. A napnak (v. ritk. más égitestnek) a látóhatár alá merülése, lenyugvása, lemenetele. A napnak a nyugtát nézte. □ Rekkenő nap nyugta kétes, Szebb, borúra várt derű. (Arany János)
  • 3. (ritka, irodalmi nyelvben) Mozdulatlanság, mozdulatlan nyugalom, nyugvás. □ Délceg, erőteljes alak, … nyugtában egy szobor, mozdultában egy istennő. (Jókai Mór)
  • Közmondás(ok): nyugtával dicsérd a napot: addig ne mondj ítéletet, dicséretet vmiről, főleg vmely folyamatról, míg véget nem ért, be nem fejeződött.
  • Szóösszetétel(ek): napnyugta.