Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

OLY [1] névmás, mutató, (elavult) olly (állítmányként ritka) <Főleg hasonlóságra és hasonlítással kapcsolatos fokozásra rámutató, ritkábban azonosságra utaló szóként>.
  • I. (melléknévi, ma rendsz. csak jelzőként haszn.) (választékos) Olyan (I.). Oly kérdés (ez), amely …: ez a kérdés …. oly jelenség, amely előtt nem hunyhatunk szemet: ilyen jelenség előtt …. oly állítás (ez), amelyet …: ezt az állítást … □ Miért vagy … kevély, te palota? Uradnak fényében kevélykedel? … Szakítsd le a cafrangokat, Mit rá szolgája aggatott, S nem ismersz isten munkájára, Oly nyomorúság marad ott. (Petőfi Sándor) És élni kell ma oly halottnak, … Ki beteg szivvel tengve-lengve, Nagy kincseket, akiket lopnak, Bekvártélyoz béna szivébe. (Ady Endre) –I1 (egyéb mondatrészként is) (népies, régies) □ A mostoha csak mostoha, Nem oly, mint az édes anya. (népköltés) Ollyá lettem, mintha már földön se járnék. (Arany János)
  • II. (főnévi) -at, (ritka, irodalmi nyelvben) -ak (főleg tárgyragos alakban, alanyi ragozású igével kapcs. haszn.)
  • 1. Olyan dolog; olyan (II. 1–4). Én sohasem tennék olyat. Csak olyat veszek meg, ami igazán finom. Olyat kérdez, hogy nem tudok rá felelni. Olyat dobbant a szíve, hogy majd kiugrott. Olyat kacagott, hogy rengett belé a ház. Szóláshasonlat(ok): olyat esett, mint egy zsák: nagyot puffanva leesett; olyat hazudott, mint a bécsi torony: rettentő nagy hazugságot mondott; olyat mondok, (hogy) magam is megbánom: valami erős v. sértő szót mondok. □ Hé, paraszt! melyik út megyen itt Budára? Kérdi Laczfi hegykén [= hetykén], csak amúgy félvállra; De Toldinak a szó szivébe nyilallik, És olyat döbben rá, hogy kivül is hallik. (Arany János) Itt lakik-e az a híres novaji asszony?… – Aki olyat is lát, amit mi nem látunk? (Gárdonyi Géza) –11 (egyéb mondatrészként is) (régies, irodalmi nyelvben) □ Oh Kont, mi szándék gondolatja gyújt?! Oly van szemedben, amit rettegek. (Vörösmarty Mihály) Miért e rideg hallgatás, Olyért, amin … két kézzel kapna más? (Szász Károly–Molière-fordítás) || a. <Erős érzelmi színezettel:> ahhoz hasonló, olyan hihetetlen, szokatlan v. elítélendő dolog, amilyet az utána következő mondatban részletezünk. Ki hallott olyat, hogy télen szalmakalapot hordjon az ember? □ Ki látott már olyat? … tigriseket alkalmazni szobacicának? (Mikszáth Kálmán)
  • 2. (ritka) Olyan személy; olyan (II. 2). □ Sok férfiak – tudom magamról – az olyat [= az olyan nőt], ki könnyű győzelmet ígér, azért se szivelik. (Katona József)
  • III. (határozószóként) (főleg határozószó, ill. egyéb határozó, ritkábban melléknév v. határozatlan számnév előtt, gyak. fokozó hangsúllyal)
  • 1. (választékos) Olyan (III. 1–6). Oly jól mulattunk! □ És annyi balszerencse közt, Oly sok viszály után, Megfogyva bár, de törve nem, Él nemzet e hazán. (Vörösmarty Mihály) Oly únt ma a kisváros, oly szűk ma a világ … (Juhász Gyula) Sem a kék, sem a fehér nem állott oly jól neki, mint a fekete. (Kosztolányi Dezső) Oly szegényes, oly | együgyű és monoton ezeknek a kis | férgeknek öröme-bánata. | Miért tetszik hát? (Szabó Lőrinc)
  • 2.* <Fokozás kifejezésére, a hasonlító szerep teljes elhomályosulásával, idegenszerűen.> Légy, legyen oly szíves: légy, legyen szíves!