Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Nagyobb állat, főleg ló> egyenletes, ritmikus lendülettel, nagy gyorsasággal fut. Elszabadult a ló, már messze nyargal. Ott nyargal a kutya a csonttal. □ Vizslánk a távolból elkezdett üvölteni Néhány perc múlva nyargalva jött hozzánk vissza. (Jókai Mór)
2. (átvitt értelemben, költői) <Folyó, mozgó tárgy, természeti jelenség> nagy sebességgel, erőteljes mozgással halad. □ Most uralkodnak a szelek, a viharok, Egyik fönn a légben magasan kavarog, Másik alant nyargal Szikrázó haraggal. (Petőfi Sándor) Az ifjú Szinbád fejében vérhullámok nyargaltak. (Krúdy Gyula) Türelmetlen vér nyargalt ereinkben. (Kosztolányi Dezső)
3. (átvitt értelemben is, bizalmas) <Személy lovon, ritk. kerékpáron> vágtat, sietve hajt. Ülj lóra, nyargalj az az orvosért. □ Itt megtoppant [= megtorpant] paripája De sarkantyút adván László | Ágaskodó lovának, Most még annál sebesebben | Nyargalt Csobánc várának. (Kisfaludy Sándor) "Lóra tehát, indulóra! " | A zsiványhad messze nyargal. (Arany János)
4. (átvitt értelemben, bizalmas) <Személy> hosszú léptekkel gyorsan jár, rohan. Elküldtük a boltba, már ott nyargal az utca végén. Idegesen nyargalt ide-oda a szobában. □ [A tanár] nyargalt föl s alá, tombolva mérgében. (Mikszáth Kálmán) Gergő kilép a vízből S azon meztelenen nyargal a pécsi út felé. (Gárdonyi Géza)
5. (átvitt értelemben, bizalmas) <Személy> vesszőt, kisebb rudat lába közé fogva azzal szalad, lovagol. Nádparipán nyargal; (népies) seprűn nyargal: <babonás hiedelem szerint boszorkány> ilyen módon seprűn repül.
6. (átvitt értelemben, bizalmas) <Beszédben> újra meg újra makacsul visszatér vmire, folytonosan, rögeszmésen azt hajtogatja, azt akarja előtérbe helyezni; lovagol (3) vmin. Elveken nyargal; vesszőparipán nyargal. Folyton azon nyargal, hogy Ne nyargalj mindig ugyanazon a témán! □ Na majd fognak ezen nyargalni a táblabírák (Jókai Mór) Mindenik egy csalfa vesszőparipán nyargal (Mikszáth Kálmán)