Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

NYÍL [2] főnév nyilat, nyila
  • 1. Régi fegyver: egyik végén meghegyezett v. kő-, csont-, ill. fémheggyel ellátott, másik végén rendsz. 2–4 sorban sugarasan elhelyezett tollakkal fölszerelt, fából (fás szárból) készült vessző, amelyet az íjjal lőnek ki; nyílvessző. A nyíl tolla; a nyíl átfúr vmit; a nyilat ellövi; nyilat röpít vmibe; nyílat tollaz. A nyíl halálosan megsebezte. Karjába nyíl fúródott. A nyíl hegye beletört a sebbe. Szóláshasonlat(ok): (egyenes v. egyenesen,) mint a nyíl: nyílegyenes(en); (sebes v. sebesen,) mint a nyíl: nagyon sebes(en), nagyon gyors(an). □ Micsoda gyönyörűség egy asszonynak egy szép festett hajóban ülni amelyet három erős török úgy visz a habok hátán, mint a nyíl. (Mikes Kelemen) Hajh, de bűneink miatt Gyúlt harag kebledben … Most rabló mongol nyílát Zúgattad felettünk, Majd töröktől rabigát Vállainkra vettünk. (Kölcsey Ferenc) Itt a nyilam! | mibe lőjjem? | Királyi szék áll előttem, Bele lövöm bársonyába. (Petőfi Sándor) || a. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Ámor v. a szerelem nyila: a szerelem sebző hatása, szerelembe esés. □ Sok ok vértezé szívét a szerelem nyilai ellen. (Kemény Zsigmond) Igy szerette anyját a daliás gyermek, Szivét nem bántá még nyila szerelemnek. (Arany János)
  • 2. (ritka, költői) A nap nyila: a nap sugara. A madárka fészkét oda tette, És kicsinyke párja van mellette; Nap nyilától és a vészek ellen Óva élnek boldog kényelemben. (Vörösmarty Mihály) Ma langy a lég opálja, Nyilát a nap dobálja. (Tóth Árpád)
  • 3. (rendsz. birtokos személyragos alakban) (átvitt értelemben, választékos) <Csak néhány kapcsolatban:> vkire támadólag ráirányított, kártevő v. bántó akarati, érzelmi tevékenység. A gúny, a rágalom nyilai; (költői) a szem nyilai: tüzes, éles tekintet; (ritka) minden nyilát ellövöldözi: minden érvét elmondja; nyílat lövöldöz v. vminek a nyilaitlövöldözi vkire v. vki felé. □ [A halál] Elrejtett nyilait hordozzuk testünkkel. (Csokonai Vitéz Mihály) Magyar leánykint – nem henyén S hivalkodásban nőve fel, … Előtte a szerelmi vágy, Hosszú napok, álmatlan ágy, … A seb mit a szem nyila vág, A támadó s védő csaták. (Arany János)
  • 4. <Útjelzésként, szövegben, korrektúrában stb.>. a haladás irányát v. vmely jelzett irányt mutató, ill. a figyelmet vmire felhívó ilyen jel: → Tessék a nyíl irányát követni. A szókapcsolat értelmezését az alatt a szó alatt kell keresni, amelyre a nyíl mutat. □ E tájon, amelyet nyilak, karikák, görbe vonalak … jelölnek, … vasláda van a földbe ásva. (Krúdy Gyula) || a. (szövőipar, régies) <Férfizoknin, harisnyán> az anyagba beleszőtt, más színű s a bokától a száron fölfelé kb. 10 cm-re nyúló ­ alakú dísz.
  • 5. (népies, régies) Két v. több különféle hosszúságú, összefogott nyílvessző, szalmaszál, gyufaszál, ágacska, cédula stb., amelyből sorsoláskor húznak, ill. az így végzett sorsolás. Nyilathúz; nyílatvet. Nyílra ment a birtok. Nyíl szerint osztoztak. □ Egynek közületek meg kell halni … – Nyilat vetünk rá, akire a második esik, az a vesztes. (Jókai Mór) || a. (történettudomány) <A feudalizmus korában> vmely paraszti földközösség kezelésében levő földnek egy-egy igénylőre jutó és nyílvetéssel kisorsolt része. Egy nyíl föld.
  • 6. (bányászat, régies) <Az érczúzó műben> alul megvasalt, vastag sasfa. □ A kallót magára hagyták, s az örök folyam azóta folyvást hajtja a kereket és a nyilakat. (Jókai Mór)
  • Szóösszetétel(ek): nyíldarab; nyílfelhő; nyílhajító; nyílhúr; nyílhúzás; nyílhüvely; nyílkészítő; nyíllövészet; nyíllövő; nyílméreg; nyílrepülés; nyílseb; nyílsüvöltés; nyílszárny; nyíltok; nyíltoll; nyílvas; nyílvégű; nyílvetés.