Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

NYOSZOLYA főnév ..lyát, ..lyája
  • 1. (régies, költői) Ágy (2). □ Mint mátkámat vezetlek téged a nyoszolyába. (Csokonai Vitéz Mihály) Ajtót ajtóra lopva nyitsz ki, Mindenütt asszony és nyoszolya … (Ady Endre) || a. (tájszó, irodalmi nyelvben) Díszes, mennyezetes v. sok vánkossal, dunyhával tornyosra rakott ágy. → Tornyos nyoszolya. □ A tornyos nyoszolya megrakva újdonatúj dunyhákkal. (Mikszáth Kálmán) Egy rózsaszín tapétás nagy szobában álltak: melynek közepén két impozáns, mennyezetes, szúnyoghálós nyoszolya tornyosodott. (Babits Mihály)
  • 2. (tájszó, régies) Négy lábon álló, oldal nélküli, szegényes ágyféle; szalmazsák helyett rendsz. káka, szalma van benne; dikó. A béres az istállóban a nyoszolyán hál. □ A földes szobában csak egy nyoszolya volt, meg egy szék. (Kosztolányi Dezső)
  • 3. (költői) Fekvőhely, pihenőhely. □ S mi gyönyör volt inni patakból, És ha ki eltévedt,… utána Váró társainak fáradtan jutni körébe; Ott lejtős halmon pázsit nyoszolyára pihenni… (Vörösmarty Mihály) Nyoszolyám lesz kedvesem két karja. (Petőfi Sándor) nyoszolyácska.