Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Olyan, aki, ami (látószervével) szemlél, néz (I). A filmet néző közönség; a kirakatot néző emberek; a képeskönyvet néző gyerek. || a. (átvitt értelemben) Gondolatait vmire irányító, vmit gondolatban szemlélő, figyelő v. vmit tekintetbe vevő <személy>. A múltba néző öregember; a jövőbe ifjú.
2. (átvitt értelemben) Olyan, aki gondolatban figyel, vár, ill. ennek megfelelően értékel, néz (II. 12, 5, 67) vkit, vmit. Csak a pénzre néző kufár; barátját nagyra néző férfi; anyai örömök elé néző nő.
3. Olyan <ablak, ajtó, ill. lakás, épület v. ehhez tartozó terület>, amely vhová nyílik, ill. vmely irányban fekszik, néz (III. 1). Az útra néző ablakok. □ Török Bálint a Dunára néző ablaknál állott. (Gárdonyi Géza) Három évig feküdt gyapjúplédje alatt, hóban, napsütésben szobája délre néző teraszán. (Hunyady Sándor)
II. főnév -t, -je [e]
1. Vmely látnivalót, előadást, látványosságot, eseményt szemlélő személy, rendsz. vmely nézőközönség egy tagja. Az előadáson sok néző jelent meg. A futballmérkőzést húszezer néző nézte végig. □ Képzelhető, hogyan tapsolta meg a néző e jelenetet . .. (Péterfy Jenő) Igyekezzünk beletalálni magunkat a huszonhárom század előtti néző hangulatába. (Ambrus Zoltán) Mind a ketten oldalt tekintenek, a kép nézője felé. (Gárdonyi Géza)