Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

MOZGALOM főnév ..lmat, ..lma
  • 1. A társadalomnak, ill. társadalmi csoport(ok)nak, osztály(ok)nak többé-kevésbé szervezett politikai tevékenysége vmely cél elérésére. Ellenállási, forradalmi, föld alatti, függetlenségi, nemzeti, felszabadító, politikai, választási mozgalom; a mozgalom fészke; mozgalom keletkezik. Mozgalom támad;megnő a mozgalom; mozgalmat idéz elő, kelt, szít; elfojtja, elnyomja a mozgalmat. □ A pesti … mozgalomnak a. lelke maga volt Petőfi. (Jókai Mór) E társadalmi … és politikai mozgalmakból lelkiismeretesen kivette részét a … család. (Tolnai Lajos) || a. Kül. munkásmozgalom. A mozgalom régi harcosa; a mozgalom veteránja. Régóta részt vesz a mozgalomban. Minden szabad idejét a mozgalomnak áldozza. □ A mozgalom vár, munka és család, | míg megbukik a kizsákmányolás. (József Attila)
  • 2. A társadalomnak, ill. bizonyos rétegeinek, csoportjainak, osztályainak tevékenysége vmely általános érdekű kezdeményezés elterjesztésére. Anyagtakarékossági, ésszerűsítési, falujáró mozgalom; falukutató mozgalom; szakszervezeti, szövetkezeti, sztahanovista mozgalom; "Tanulj, jobban!" mozgalom; mozgalom indul meg; mozgalmat indít, indít meg. □ Olyanok … az egyesületi mozgalmak, mint óraművön a percmutató. (Kossuth Lajos) Gyula … újságot csinált, mozgalmakért buzgott. (Babits Mihály)
  • 3. (irodalmi nyelvben) Élénk tevékenység, mozgás (3). □ E lelki mozgalmak alapja az egyes természetek ellentétessége, mely a, kicsiny tényeken … villám gyorsaságával napfényre jön. (Péterfy Jenő) A romantikus dráma cselekvényt, mozgalmat és szenvedélyeket … vitt be a francia drámai költészetbe. (Ambrus Zoltán) || a. (népies, régies) Tömeg sürgés-forgása, mozgolódása. Nagy mozgalom van ott a téren. □ Lesz nagy dolog hát … Rettentő bizony, S itt e helyen, mindjárt nagy mozgalom. (Arany János–Arisztophanész-fordítás) 4. (elavult) Lázadás, felkelés, zendülés.
  • Szóösszetétel(ek): 1. mozgalombázis; mozgalomerősödés; 2. békemozgalom; bérmozgalom; munkásmozgalom; népmozgalom; nőmozgalom; olvasómozgalom; parasztmozgalom; szabadságmozgalom; sztrájkmozgalom; tömegmozgalom, újítómozgalom; versenymozgalom; világmozgalom.