Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. <Az időtartam kifejezésére:> a végtelen múlttól kezdve a jelenen át az idők végtelenségéig. A világ mindig létezett és létezni fog. □ [Az élet] Mindig új s mindég a régi. (Madách Imre) Milyen megnyugtató, hogy egy meg egy az mindig kettő. (Kosztolányi Dezső) || a. (rendsz. a még szóval együtt) Vmely múltbeli időtől fogva a jelenig. Még mindig beteg. Még mindig nem tudom, miről van szó. Mióta ismerlek, mindig jó barátod voltam. □ Jártam ezóta dicső szép tájakon, ámde tiétek Mindig eszemben volt. (Petőfi Sándor) Még mindig nincs itt a puskával. (Mikszáth Kálmán) || b. Egész életében. Mindig szegény volt. □ Régi cseléd vagy a háznál. Mindig emberűl szolgáltál. (Petőfi Sándor) [A férjem] vén szamár. Mindig is az volt. (Móricz Zsigmond) || c. A jelenből kiindulva a jövőben hosszú ideig, vmely távoli időpontig. Mindig szeretni foglak. Ez most már mindig így lesz. || d. A mellékmondatban részletezett v. a másik határozóban jelzett időtartam alatt, annak befejezéséig. Míg az ember él, mindig remél. Egész januárban mindig fagyott.
2. <Vmely cselekvés, folyamat, állapot lefolyásának módjáról szólva:> megszakítás nélkül, állandóan, folytonosan. Ez a turbina mindig forog. Ez a kis kanári mindig ugrál a kalitkában. □ Mi baja Görcsök? Úgy kell neki, mert olyan, mint a kéneső, mindig jár-kel és felfázik. (Mikszáth Kálmán)
3. <Cselekvések, folyamatok ismétlődésének kifejezésére:> kivétel nélkül minden egyes esetben, minden egyes alkalommal. Valahányszor jövök, mindig itt találom. Nem mindig ő a hibás. Mindig más ruhában látom. □ Itt van az ősz, itt van újra, S szép, mint mindig, én nekem. (Petőfi Sándor) Hát a színdarabokban nem mindig ilyen az első felvonás. (Mikszáth Kálmán)
4. (túlzó) Igen gyakran, nagyon sokszor, minduntalan, általában. Mindig hazudik; mindig iszik; mindig veszekszik. Errefelé mindig esik az eső. Mostanában mindig fáj a feje. □ Én kérem, tanár úr, mindig mondom nekik. (Kosztolányi Dezső) Mindig éjfél után érkezik haza, mindig részegen. (Hunyady Sándor)
5. <Középfok v. változást jelentő ige mellett:> egyre (2); mind (V. 4). A gyermek mindig okosabb lesz. Élete mindig szebb lesz. □ A muzsikás mindég fújja, Mindég szilajabban pörög ujja. (Arany János)
6. <Középfok. mellett:> még mindig: az eddig felsoroltak, elmondottak, a fennálló körülmények ellenére is. Még mindig szívesebben vállalom ezt a munkát. Bár ez a dolgozat is csapnivaló, de még mindig jobb, mint amaz.