Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.
1. Ipari termelőmunkát közvetlenül és foglalkozásszerűen végző dolgozó; a munkásosztály tagja. Gyári, ipari, nagyüzemi, nehézipari, üzemi munkás; öntudatos, szervezett munkás; szakképzett munkás; a munkás dolgozik, munkát vállal; munkást alkalmaz, felvesz, fogad, közvetít, szerződtet, elbocsát; munkást díjaz, fizet; (meg)szervezi a munkásokat. A kapitalizmusban a munkás termelte értéktöbbletet a tőkés elsajátítja. □ Ruhát kaptam és könyvet adtam | a parasztnak és a munkásnak. (József Attila) A Magyar Népköztársaság a munkások és dolgozó parasztok állama. (A Magyar Népköztársaság Alkotmánya) || a. Egyéb testi munkát hivatásszerűen végző személy. Erdei, kerti, kétlaki, mezőgazdasági, mezei munkás; → testi munkás. A munkás elszegődik. || b. Alkalomszerűen testi munkát végző személy. Alkalmi munkás; háztartási munkások; → időszaki munkás.
2. (gyak. választékos) Dolgozó (II. 1). Szellemi, tudományos munkás; a betű munkásai: nyomdászok; a közoktatás munkásai; a tudomány munkása.
3. (szűkítő minősítő jelzővel v. összetételben, ilyen értelmű előtaggal) Olyan dolgozó, aki a munkáját bizonyos különleges körülmények között, sajátos minőségben, eredménnyel v. képességgel végzi. Éjjeli, kiváló, nappali, női munkás.
II. melléknév -an, -abb
1. (kissé népies) Dolgos, szorgalmas, munkálkodó <személy>. Nagyon munkás ember. □ Az örmény asszonyok mind igen munkások. (Mikes Kelemen) Jó legyen az asszony, munkás, tiszta és kedves (Gárdonyi Géza) Szeretlek nép, munkás és szenvedő, Te vagy reményem óriási tornya. (Juhász Gyula) || a. (ritka) Ilyen személyhez tartozó, rá jellemző, hozzá illő. □ S munkás kezembe hittel jár a toll (Kosztolányi Dezső)
2. (Sok) munkával járó, munkával teli. Ennek a hónapnak nehéz, munkás napjai. Ez a horgolt minta nagyon munkás. □ Fényes birtokaid kénye le nem köti Munkás életedet. (Berzsenyi Dániel) Egy kis független nyugalmat, Melyben a dal megfoganhat, Kértem kérve: Munkás, vídám öregséget. (Arany János) Olyan munkás nyaram azóta se volt, pedig azóta se igen töltöttem légyfogással a nyaraimat. (Móra Ferenc)