Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

MEGRAGAD ige I. tárgyatlan Ott marad vhol.
  • 1. Megragad vhol: <tárgy> vmihez ragadva, nem tud onnan elmozdulni, megmarad a helyén. A bélyeg megragad a levélen. □ Azután egy hintó, zökögve-zokogva [= meg-megzökkenve], Jött a gonosz úton, nyolc ló belefogva… Hó! egyszerre megáll, hogy se té, se tova Nem birja mozdítni nyolc nagy erős lova, Ugy megragad a záp agyagos mély sárban. (Arany János)
  • 2. (átvitt értelemben, bizalmas) <Személy> huzamos ideig v. örökre ott marad vhol, mert (ott) jól érzi magát, v. mert (ott) megszokta a körülményeket, úgyhogy szinte meg sem tud válni attól a helytől. □ Így ragadt meg Varga Mihály a katángfalvi kúrián… (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben, bizalmas) Megragad vhol: <állat> odaszokik vhova, és ott marad. A talált kutya megragadt a háznál.
  • 3. (átvitt értelemben, ritka) <Növény, növényrész> meggyökerezik, gyökeret ver, megfogamzik. Megragadt a palánta. Úgy látom, megragadt az oltás a fán.
  • 4. (átvitt értelemben) Szeme, tekintete megragad vkin, vmin: feszült érdeklődéssel kezd nézni vkit, vmit, úgyhogy nem tudja levenni a szemét, tekintetét róla. □ A diák… tekintete az óriás bocskorán ragadt meg. (Gárdonyi Géza)
  • 5. (átvitt értelemben) Vmi megragad (az) emlék(ezet)ében, (a) gondolataiban, (a) lelkében v. az elméjében: emlékezetében megmarad vmi, visszaemlékszik vmire. □ Illavaynak megragadt az emlékében az a mondás. (Jókai Mór) Prédikálhat ott akár maga a… püspök, egy ige se ragad meg abból senkinek se az elméjében. (Gárdonyi Géza) II. tárgyas Hirtelen megfog.
  • 1. Hirtelen, gyors, erős mozdulattal tartani, fogni kezd vkit, vmit. Megragad vkit a karjánál. Megragadta örömében a kezét. Karjával megragadta és vitte. Megragadta a vállát egy hatalmas kéz. □ Az óriások sem pihentek azalatt, Mindenikök egy-egy boszorkányt megragadt. (Petőfi Sándor) Megragadá Lajos nyakon egyik kézzel | Az állatot. (Arany János) Pista dühében megragadta a nyakán a gallért, hogy letépi. (Móricz Zsigmond)
  • 2. (átvitt értelemben) Megragadja a hatalmat: hirtelen és fegyveres erővel megszerzi, magához ragadja a hatalmat. A proletariátus megragadta a hatalmat, és megdöntötte a burzsoázia uralmát.
  • 3. (átvitt értelemben) <Állandósult szókapcsolatokban.> Vmely éppen kínálkozó lehetőséget azonnal kihasznál, a maga céljai érdekében felhasznál. Megragadja az alkalmat, a lehetőséget, a szerencsét; megragadja a szót: él a lehetőséggel, hogy beszélhet. Minden alkalmat megragad, hogy… Megragadom az alkalmat, hogy kifejezzem hálámat. □ A kisvárosi pletyka megragadja az alkalmat, hogy… jóval többet mondjon az igaznál. (Vas Gereben) Az adminisztrátor… igyekezett minden alkalmat megragadni, hogy a csorbát kiköszörülje. (Kuncz Aladár)
  • 4. (átvitt értelemben) Megragad vkit, megragadja vkinek a figyelmét, képzeletét, lelkét: <tárgy, jelenség, esemény> felhívja és teljesen leköti vkinek a figyelmét, lelkesedéssel, gyönyörűséggel, csodálattal tölti el a lelkét. Az eléje táruló szokatlan látvány erősen megragadta a fantáziáját. Nagyon megragadott a vidék, amikor ott jártam. □ Az esemény, amely lelkét megragadta: egy végvár hősi védelme. (Arany János) A színpadon egy hatalmas alak ragadja meg a figyelmünket, aki tehetetlenül vergődik, gyötrődik és átkozza önmagát. (Ambrus Zoltán) A tóparti vadászkunyhó megragadta a fantáziámat. (Gárdonyi Géza) megragadás; megragadható; megragadott v. megragadt; megragadtat.