Súgó: A kereső alapesetben a szótár teljes szövegében keres. A találatok húszasával lapozhatók a nyíl ikonokkal előre és hátra. A "kuty" kezdetű szócikkekhez pipálja ki a Csak címszóban opciót és ezt írja a keresőmezőbe (csillaggal a végén): kuty* (és nyomja meg az Enter-t vagy kattintson a nagyító ikonra). A más szócikkekre való hivatkozásokon (v. ö. és l.) nincsenek linkek, ezért a hivatkozott címszóra rá kell keresni.

MACSKA főnév ..kát, ..kája
  • 1. A kisebb ragadozó emlősök közé tartozó, kerek fejű, nyúlánk, ruganyos testű, különféle színű háziállat (Felis domestica). Cirmos, fehér, fekete, iromba macska; → kendermagos macska; tarka macska; a macska egeret fog; → dagaszt a macska; a macska dorombol, fon, fúj, karmol, miákol, mosdik, nyávog, nyivákol, prüszköl; → ebestül, macskástul; → kutyástul, macskástul; hamis, hízelgő, sovány, szívós, mint a macska. Szóláshasonlat(ok): talpára esik, mint a macska: a) ügyesen t. e.; b) (átvitt értelemben) minden helyzetben megtalálja a sikeres megoldást, nem történik baja; hízeleg, mint a macska: kedvesen h.; kerülgeti, mint macska a forró kását: a) nem mer közel menni vmihez, ezért csak k.; b) (átvitt értelemben) nem mer vmit, egynesen, határozottan megmondani, megtenni; köntörfalaz; (gyak. rosszalló) játszik vele, mint (a) macska az egérrel: felelőtlen szórakozásból megkínozza; úgy élnek v. úgy vannak, mint a → kutya meg a macska. □ A macska megriadva ugrott le a párkányról. (Mikszáth Kálmán) Egy nagy szürke macska … nézett a napba azzal a különös titokzatossággal, amelyik estefelé mindig fölvillan a legcivilizáltabb macskák szemében is. (Móra Ferenc) Ajtó előtt a macska ül, | hátát gubbasztva gömbölyül [= gömbölyödik]. (Babits Mihály)
  • 2. (bizalmas) <Enyhén indulatos beszédben, tréfás káromkodásban, elhalványult jelentéssel.> –21 <Enyhe bosszankodás kifejezésében, bosszús felkiáltásban.> Macska füle ← v. fülét! Tyű, a kutya meg a macska! Hogy a macska rúgja meg, már megint elhagytam a ceruzámat. Vigye el a macska! Egye meg a macska! A macskába is, vége lesz már? □ Egye meg a macska, egyetlen versemmel sem tudok szóhoz jutni ma. (Mikszáth Kálmán) –22 <Belenyugvás, ráhagyás kifejezésében.> Vigye el a macska, nem bánom! –23 <Tagadás, elhárítás, visszautasítás tréfás kifejezésében.> Bánja a macska, de nem én! [Hiszed?] – Hiszi a macska! Tudja a macska. [Igaz?] – Macskát! □ A macska fél, nem én. (Mikszáth Kálmán) –24 <Ragozatlan kérdő névmással v. kérdő határozószóval, a kérdés tréfás, enyhén bosszús nyomósítására.> Ki a macska? Mi a macska? Hogy a macskába is hívják? Hogy a macskába (ne) mennék! □ Kocsi vagy omnibusz van itt? – Nincs itten. – Hát hogy a macskába járnak oda az emberek? (Gárdonyi Géza) –25 <Tréfás bizonykodásban.> □ Macska legyek, ha ez nem az én rokonom. (Mikszáth Kálmán)
  • 3. (átvitt értelemben, népies, bizalmas) Alacsony, sovány, hitvány ló; macskaló. Két macska húzza a kocsit. □ Jancsi … odakünn kedvére didergett deres macskáival. (Jókai Mór) A jóvérű … macska hátán végigsuhogott a korbács. (Petelei István) A kis macskák nem bírták a poroszkálást, lépésben mentek. (Tömörkény István)
  • 4. (átvitt értelemben, bizalmas, tréfás) Könnyed, simulékony, rendsz. behízelgő magatartású fiatal nő. Helyes kis macska! □ Hiszen az igaz, hogy becses kis macska az az Erzsike … (Mikszáth Kálmán) || a. (átvitt értelemben) Könnyűvérű, kalandra könnyen kapható fiatal nő. □ Micsoda macska, micsoda démon. Azonnal velem jött … A szeretőm. (Kosztolányi Dezső)
  • 5. (ritka, bizalmas) Takarítás híján a bútorok alatt és mögött, a félreeső sarkokban pihésen összecsomósodott por, piszok. Temérdek macskát sepert ki az ágy alól.
  • 6. (tájszó) Hosszú zsinegre kötött kő, amellyel a fáról a termést az ággal együtt lerántják.
  • 7. (ritka) Vasmacska, horgony. □ Az öböl előtt macskát vetettünk. (Herczeg Ferenc) A nagy, lapos hajónak még csak macskája sincsen. (Tömörkény István)
  • Szólás(ok): nincs otthon a macska, cincognak v. táncolnak az egerek: távol van, aki parancsol, akitől félni kell, s ezért meglazult a fegyelem; (tájszó) sok tarka macskája van: a) tisztázatlan, becsületbe vágó ügyei vannak; nem egészen becsületes <ember>; b) sok a rigolyája; bogaras, szeszélyes <ember>. Közmondás(ok): Alamuszi macska nagyot ugrik: az alamuszi emberrel vigyázni kell, mert meglepetéseket v. váratlan nagy bajokat okozhat.
  • Szóösszetétel(ek): 1. macskaarany; macskaerény; macskaezüst; macskafaj; macskafajta; macskafark; macskafej; macskafióka; macskafül; macskagumi; macskahang; macskahízelgés; macskajárás; macskakarmolás; macskakölyök; macskalyuk; macskamuzsika; macskanyávogás; macskanyom; macskanyöször; macskaprém; macskaszar; macskaszín; macskaszőrme; macskatalp; macskatermészet; 2. angoramacska; cibetmacska; futómacska; papmacska; vadmacska; vasmacska; zsákbamacska.
  • macskás; macskátlan; macskáz v. macskázik.